YA
Soru Sahibi
16 Eylül 2021 13:07

Boy uzaması

Merhaba hocam ben sizinle daha önce konuşmuştum ve sizin dediklerinizi yapmaya başlamıştım ilk önce devit 3 takviyesi aldım şimdi 2. Şişedeyim.. egzersiz yapmıyorum çünkü egzersiz yapınca aşırı hızlı bir şekilde kilo veriyorum mesela ben şu anda 16 yaşında 57 kiloyum ama geçen sene 15 yaşında 54 filandım ama herkes 46 47 gösteriyorsun diyo yani bu yüzden egzersizi bıraktım bende zıplayamaya başladım 13 eylülde zıpladım 14 eylül sabahı alt baldırlarım ağrımaya başladı çok şidetli daha sonra 15 eylülde de kasık bölgem ağrımaya başladı ve ben de zıplayamadım sizce ne yapmalıyım? Boyumun uzaması için elimden geleni yapıyorum boyum 162 😔lütfen yardımcı olun hocam bana ilk önce Allah sonrada siz yardımcı olabilir 🕊️💛

1 cevap
Cevaplar (1)

Sevgili Ayşe biz sana zıplamayı tavsiye etmedik. Zıplama da bir egzersiz ama yoğunluğu ve sakatlanma riski yüksek bir faaliyet. Vücut yapın itibari ile kasların daha ince ve zayıf. Buda zıplama esnasında kas lifi kopmalar dahil zedelenmeye neden olabilir. Bizim çok tasvip etmediğimiz 2 faaliyetten biridir zıplamak. Diğeri ise merdiven inip çıkmak. Bunların yerine Zaha az riskli ama kasları etkili çalıştıran aktivitelerde bulunmak sana yeterli olacaktır. Burada amaç mekanik büyüme kıkırdaklarının yavaş yavaş uyarılması ve kanda büyümeyi sağlayan hormonları kanda yüksek tutmak. Bunun için günlük 20 dk yürüyüş ve hafif koşu, takım sporlarından mahalle de arkadaşlarınla yapacağın voleybol, futbol veya basketball gibi aktiviteler sana yeterli olacaktır. Ama zıplama kontrol edilmesi zor bir aktivitedir ve zarar verme riski çok fazladır. Helede bayanlarda bu risk daha fazladır. Ayrıca face de taratırsanız "Türkiyenin sağlıklı yaşam sayfası" ismi ile oradaki 10 dk lik bir egzersiz bile iyi bir boy uzaması için ve iyi bir duruş için etkili bir alternatif olacaktır. Yine bayanlara bu egzersizi şiddetle tavsiye ederim. Tekrar öneri ve tavsiyeler kısmındaki paylaşımların üzerinde iyi düşünmeli sevgili Ayşe. Yine kafana takılan şeyleri sorabilirsin. Sağlıcakla.

16 Eylül 2021 14:28