7 Aralık 2021 10:24

BOY UZAMASI ÖNGÖRÜ

Hocam Oğlum 180 Boy 61 kg *** *** ** doğumlu *** *** ** tarihinde testis hacmi. muayene de 12 ml olarak ölçüldü .Benim boyum 191 annesi 170cmBu arada yoğun olarak basketbol antremanı yapıyor iyi besleniyor gelişimi destekleyici bütün vitaminleri almaktadır.Boyu 1.90 ın üstüne çıkabilecek mi.Boy atak yapacağı süre var mı değerlendirmenize göre Tesekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)

Sevgili Ümit! Oğlunuzun beklenen boyu 1.91+1.70=360+13= 373/2=186.5+-10 olarak hesapladığımızda 176.5 cm İle 196.5 cm arasında olup, Şu an için 180 cm boyu şu an beklenen boyunun ortalaması altında da bir değerde olsada bu yaşlarda normal. Kilosu ise beklenenin altinda. Hedefi şu an boyuna göre 72-82 kg arasında olmalı. Mümkünse bu yaşlarda boy uzaması için 72 kg yakın olmalı. Fazla kilo almamalı ama zayıflıkda iyi değil. Ayrıca fazla kilo sağlığında olumsuz etkiler iken düşük kilo tiroid sorunu, sigara kullanımı ve beslenme yetersizliği göstergesi olabililir. Sporla uğraştığı için kas ve kemik gelişimi önemli. İnce ve zayıf kemik yapısı sporda sakatlanmaları beraberinde getirir. Oğlunuzda büyüme kıkırdaklarının halen açık olduğu bir yaşta. Fazla kilo bunların daha da erken kapanmasına neden olur. Bir süre daha boy uzaması olacak. 21 yaşına kadar azalarakta olsa boy uzaması devam edecek. Burada her türlü sporla uğraşmanın ona çok faydası olacaktır. Boy uzamasında hareket etmek ve sağlıklı beslenmek de önemli. Genetik şartlar oğlunuzun elinde olmasada önerilen çevresel durumları boy uzaması için sağlamak kendi elinde. Her genç arkadaşa söylediğimiz şey bu. Boy uzamasını garantiye almak için özellikle D vitamini ölçümü yaptırıp eksik ise d vitamini kullanmalı. Tahmini eksik olabilir diye düşünmemeli. Eksik ise derinliği bize ne dozda d vit ni kullanmamız gerekeceğini söylüyor. Bunun için aile hekimine danışıp yardım alabilirsiniz. Ücretsiz olarak aile hekimine danışıp yaptırabilirsiniz. Normalde 50 nin üzerinde olmalı. D vit eksikliği bir çok hastalığa neden olabilir. Egzersiz fit kilo ve iyi bir duruş sağlayacak ve son dönemde de iyi bir boy uzaması sağlayacak. Bu süreyi iyi degerlendirmeli. Genetik olarak 196.5 cm lari görme şansı olsada en az 8-12 cm daha uzayarak *** *** ** cm leri bulma ihtimalinin olduğu kanaatindeyim. Bunu zaman ve oğlunuzun uyumu gösterecek. Ayrıca bunun için aşağıdaki her arkadaşımızla paylaştığımız önerilerimizide sizinde dikkate almanızı öneririm. Bu önerilerimiz şunlar: 1.bol sporla uğraşmalı (koşu, basketbol ve futbol olabilir) 2.Sağlıklı beslenmeli. Vitaminleri hap olarak değil doğal yolla almalı. Sebze ve meyveler bu konuda yeterli. 3.İyi uyku çekmeli. Geç yatmamalı. 24 en geç saati olsun. 4 . Mümkünse çeşme suyu kullanmalı. Mineral kalsiyum en yüksektir. 5.Bol güneş almalı. Açık alanda dolaşmalı. Salgın günlerinde bu mümkün olmasada d vitamini ölçümü yaptırıp eksik ise d vit kullanmalı. 50 nin üzerinde tutacak dozu kullansın. Bunun için aile hekimine danışıp yardım alabilirsiniz. Boy uzaması için d vitamini çok önemli. 6.Asitli içeceklerden uzak durmalı. 7. Sigara kesinlikle kullanmamalı. Birde kendini başkaları ile de karşılaştırmasın. Her birey her yönden farklılıklar gösterir. Genetigi 196.5 cm e kadar izin veriyor. Bunu iyi kullanmalı. Oğlunuzun iyi bir boya ve görüntüye olması dileğiyle sevgili Ümit. Sağlıcakla.

8 Aralık 2021 16:35