TS
Soru Sahibi
29 Kasım 2023 23:06

Bilgi rica ediyorum.

Sayın hocam merhabalar. Hocam yapılan endeskopi de tanı kısmında Eritematöz Gastrit yazıyor hocam bu nedir ? Pangastrit mi oluyor yani midenin hepsi iltihaplımı. Hocam bir sorumda geçen yıl endeskopi yaptırdım mide kapağı gevşek yani reflu var dedi doktor bey ama bu sene yok , acaba yanlışlık mı oldu yoksa düzeldi mi bu mümkün müdür teşekkürler saygılar efendim.

3 cevap
Cevaplar (3)
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

1.Eritem kızarıklık demektir, gastritin nerede olduğu bu kelime ile anlaşılmaz. 2.Mide kapak gevşekliği denmesi için tam olarak sakinleşmiş durumda gözlem yapılmalıdır. Uyanık veya az sakinleştirme durumlarında oluşacak öğürtü öksürük derin nefes refleksleri yalancı gevşeklik görüntüsü veriyorlar.

30 Kasım 2023 10:36
TS
Soru Sahibi

Çok teşekkür ediyorum hocam. Anestezi altında işlemi gerçekleşti. Geçen yılda Anestezi almıştım.

30 Kasım 2023 13:07
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Gevşeklik yok dendiyse öncekinde az anesteziye bağlı gevşektir.

1 Aralık 2023 10:55
TS
Soru Sahibi

Hocam öncelikle çok ama çok teşekkür ediyorum cevabiniz için. Hocam kardiya, fundus, antrum gözlendi. Mide sekresyon ve völümü vasfı normaldi. Mide peristaltizmi tetkik esnasında izlenmiştir. Mide antrum mukozasınin renk ve görünümü ödemli ve hiperemik, BX alındı. Plor kanalı normal genişlikte ve formedir. Retrofleksiyonda kardiya skobu yeterli kavrıyor. Bulbus fome , bulber mukoza ve postbuller bölge normaldir. Eritematöz Gastrit. Antrum bx. Patoloji sonucu; Mide endeskopik biyopsi AKTİF KRONİK GASTRİT. Kronik inflemasyon : ++(lenfoid agregat varlıgı) Nökrofil aktivitesi: + Glandüler atröfi : - İntestinal metaplazi: - H.pylori :- Değerlendirme +++ şeklinde yapılmıştır. Hocam randevu henüz alamadım. Şimdi bu sonuca göre PANGASTRİT varmi ? Çünkü geçen yıl pangastrit ve mide kapağı gevşek yazıyordu. Düzelme olmuş mu? Hangi tedaviyi alabilirim.

2 Aralık 2023 11:50
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Pangastrit midenin tamamını tutan iltihap demektir, sizin raporda böle bir bilgi yok

4 Aralık 2023 11:38