ÇM
Soru Sahibi
26 Aralık 2021 00:01

Beyin emar

Hocam merhaba cocugum icin beyin emari ve ayaklardan emar cekindik sonuc bu yorumlarmisiniz sizden rica etsem 3yasinda BEYİN MR VE DİFFÜZYON MR İNCELEMESİ Yapılan Tetkik Sekansları : FSE T1 axial, FSE T2 aksial, koronal, sagittal ,Flair axial Bulgular : Her iki serebellar hemisfer, pons ve medulla oblongata homojen sinyal intensitesinde izlenmiştir. Supratentoryel düzeyde; serebral gri ve beyaz cevherin sinyal intensitesi normal olarak değerlendirilmiştir. Bazal ganglionlar ve talamuslar normaldir. Korpus kallozum ve pineal bez tabiidir. IV., III ve lateral ventriküllerde minimal dilatasyon izlendi. Mastoid hava hücrelerinde minimal sıvı görünümü izlendi. Nazofarenks posterior duvarında yumuşak doku artımı izlendi. Adenoid doku vejetasyonu lehine değerlendirildi. Diffüzyon ağırlıklı görüntülerde diffüzyon kısıtlama bulgusu izlenmedi. Kemik yapıda patoloji saptanmamıştır.

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Serkan Kırık
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Geçmiş olsun. MR raporunda yazan “IV., III ve lateral ventriküllerde minimal dilatasyon izlendi. “ ibaresi haricinde normal olarak değerlendirilmiş. Yalnız MR ‘ın normal olmasına rağmen Farklı klinik durumlar söz konusu olabileceğinden mutlaka hekiminizle sonucu görüşmenizi öneririm

27 Aralık 2021 08:32
ÇM
Soru Sahibi

Hocam ben beyin cerrahina gittim premature oldugu icin dogum dannsonra kanama olmus ama bitirmis kanamayi dedi ve bir sorun gerektirmediğni soyledi sizinle paylasmak istedim tekrar norolojiye gitmemi tavsiye edermisiniz

24 Şubat 2022 22:23
Doç. Dr. Serkan Kırık
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

İyi akşamlar. Çocuğunuz Prematüre olduğu için zaten çocuk nöroloji takibinde olmalısınız

24 Şubat 2022 22:34