ŞH
Soru Sahibi
19 Mayıs 2023 21:31

Bazı sorunlar

Merhaba hocam ben 30 yaşında bir erkeğim , ben de sanırım bazı psikolojik sorunlar var. İlk sorunum topluluk icerisinde oluşuyor , toplulukla bir araya geldiğim zaman kendimi sanki minik bir çocuk gibi hissediyorum , kendi fikirlerimi açıklamakta çekiniyorum, sanki beni kimse ciddiye almayacakmis gibi hissediyorum. 2. Sorunum çok çabuk modum düşüyor , bazen çok neseliyim ama herhangi bir sorun benim modumu anında dibe çekiyor,bakıyorum aynı sorunu yaşayan insanlar bundan çok az etkileniyor ben baya derinden sarsiliyorum. 3. Olarak kusursuz olmaya çalışıyorum bu beni çok yoruyor , mesela iş yerinde hatasız olmaya gayret ediyorum, insanlar arası sohbete az katılınca kendimi yetersiz görüyorum , sevgilimin isteklerini yüzde 99 oranında gerçekleştiriyorum bazen arada kaçanlar oluyor, kendimi o yapamadığım istekler yüzünden modum düşüyor, çabuk aliniyorum üzülüyorum bu durumdan dolayı. Sizce bendeki sorunlarin psikolojide bir karşılığı var mi hocam?

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, öncelikle kendinize olan gözleminiz, değerlendirmeniz ve kendinizi ifade edişiniz oldukça değerli. Paylaşımınız için teşekkür ederim. Yaşadıklarınız ve davranışlarınızın literatürde bir karşılığını aramak sizleri belirli etiketlerin içine sokmaktan ibaret olduğunu düşünüyor ve doğru bulmuyorum. Biz insanlar hayatta farklı tecrübelerle farklı şekilde mücadele etmekteyiz. Karamsarlığa kapılmanızı istemem, sorun olarak gördüğünüz davranışlarınız tabiki günlük hayatınızı etkilemeyecek şekilde indirgenebilir. Elbette tüm paylaştıklarınıza bu şekilde yardımcı olmam pek mümkün değil çünkü terapi karşılıklı iletişim ile sağlanmaktadır. Terapiyle sorunları derinlemesine inceleyerek, sizler için hayata dair daha etkili çözümleri ve başa çıkma yollarını beraber bularak ilerlenilebilir. Sevgiler.

20 Mayıs 2023 18:33