ÖÖ
Soru Sahibi
7 Temmuz 2020 00:15

Başka arkadasina ozenti

Merhaba iyi çalışmalar benim 6 yaşında oğlum var sürekli baskalarindan özendigi hareketleri uyguluyor mesela bir arkadasi poposunu sallayıp dilini çıkartıyor aynı hareketi bir baskasina yaparken gördüm uyardım örnekler vererek mesela ben öyle hareketler yapıyor muyum kötü hareketini gördüğümde kendimizden örnekler vererek konuşuyoruz ona iyiyi kötüyü öğretirken kendimizden örnekler vererek anlatmamız dogrumudur aklıma çok takılıyor yardımcı olur musunuz bu konuyla ilgili nasıl anlatmalıyız

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Hilal Tuğba Kılıç
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba, çocuklarda bir davranışı neden yaptığı bir cok faktöre göre değişiklik gösterir. Bunu anlamak icin cocugu yargılamadan onunla bu davranışın onun için ne anlama geldiğini sorarak kendini ifade etmesini sağlayabilirsiniz. Çocuklar ilk kez karşılaştıkları ve onlara çok ilginç gelen hareketleri taklit etme eğiliminde olurlar. Bu davranışa olumlu ya da olumsuz bir tepki verdiğinizde daha çok pekiştirme ihtimali olur. Bu hareketi yaptığını farkettiginizde çok üzerinde durmadan dikkatini başka bir yöne çekmek de işe yarayabilir. Iyiyi kötüyü anlatırken ona sorularak sorarak sonuca ulaşmasını sağlamak yargılama becerilerinin gelişmesi için daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Yazdıklarım tamamen genel bilgi olup her cocuk ve ailenin kendi özelinde değerlendirilmesi gerektiğini de unutmamak gerekir. Sağlıklı günler dilerim.

20 Temmuz 2020 10:47