DS
Soru Sahibi
7 Şubat 2019 23:39

Bagisiklik sorunsali

Sevgili hocam. Düşük riskli bir ilişki yaşadım. Devlet kontrollü genelevinde verici konumda kondomsuz oral seks. Iliskiden 11 gün sonra eliza 0.22 negatif , 188 gün sonra eliza 0.18 negatif. Hbsag 0.45 ( ref değer 0-0.99) antihbs 55 ( ref değer 0-9,99) reaktif. Aile hekimim bunun daha onceden hepatit b gecrdigini , vucudumun antikor ureterek baskiladigini soyledi. Ben internette bagisiklik sistemi calismadigi icin 2-4 sene sonra eliza testi pozitifleşen hastalarla ilgili makaleler gördüm.. Benim hepatite karsi antikor uretmis olmam bagisiklik sistemimin normal sekilde calistigini , 6 aylik sonucun sonsuza kadar yeterli olacagini kanitlar mi ? Cevap icin simdiden tesekkurler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ercan Aluç
Tıbbi Biyokimya

HbsAg negatif, Anti-Hbs 10'un üzerindeyse ve aşı yaptırmadıysanız hepatit B geçirip iyileşmişsiniz demektir. Anti-Hbs 10'un üzerindeyse bu hepatit B'ye karşı koruyucudur. Fakat diğer bulaşıcı hastalıklar açısından takip edilmesi gerekebilir. Sizde olan antikorlar sadece hepatit B'ye karşı koruyucudur. Diğer viral hastalıkların ortaya çıkması bahsettiğiniz şekilde iki seneyi bulabilir.

8 Şubat 2019 09:16