bd
Soru Sahibi
17 Mart 2022 18:25

Alkol ve kumar bağımlılığı

Hocam merhaba. Yaklaşık 3 sene önce askerdeyken kumar ile tanıştım. Sanal kumarda ilk başlarda az az oynardım ama gittikçe artmaya başladı. Şuana kadar belki *** *** ** bin TL kumara gitti ve hala da devam ediyorum hocam. Özellikle alkol aldığım zamanlar daha çok bulasiyorum ve yine aynı sorunu yaşadım. Tüm banka kartlarim borçlu herşeyimi bitirdim. Yaşım 26 hayattan hiç beklentim kalmadı. Üniversite mezunuyum. İş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum özel bir firmada. Ne ise gidesim var ne de bir eğlence hevesim. Şuan oturup ağlıyorum yaptiklarima dayanamıyorum artık bu kadar borcu nasıl ödeyeceğim diye. Aldığım tüm maaşı kredilere vermek zorunda kalacağım hiç bir şey yemeden içmeden. Annem babam ayrılar hocam. Ben babamla birlikte yaşıyorum. Ama hiç bir şekilde bana böyle bir konu da destek olmaz maddi ve manevi yönden de. Ne yapmalıyım hocam nasıl tedavi olmalıyım. İlaç vs gerekli mi benim için. İşin içinden çıkamıyorum. Kendimi hiç iyi hissetmiyorum. Hiç bir şeyde hevesim yok. Biraz rahata geçince kumara tekrardan bulasiyorum. Yaşama hevesi kalmadı hocam...

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, kumar oynama üzerinde kontrolün sağlanamaması ve ortaya olumsuz sonuçlar çıkmasına rağmen kumar oynamaya devam etme ya da daha fazla oynama gibi durumlar sebebiyle bağımlılıktan söz edilebilir. Kumar bağımlılığı, beynin etkilenmesi sonucu kişinin kumar oynama isteğini engelleyememesi, tekrarlayan biçimde oynamaya devam etmesidir. Patolojik kumar bağımlılığının tedavisinde sıklıkla madde bağımlılığı tedavisi modeli uygulanır. Psikometrik değerlendirme ve klinik gözlem sonucunda kişiye özel tedavi planı oluşturulur. Düzenli bir tedavi planıyla başarıya ulaşmak mümkündür. Size öncelikli önerim, kumar oynama düşüncesini oluşturan şeylerden (tetikleyicilerden) uzaklaşmak ve yaşam tarzının değiştirmek, olumsuz alışkanlıkların yerine olumlu davranışların konulması gerekmektedir. En kısa zamanda ilgili sağlık kuruluşuna başvurunuz..

22 Mart 2022 16:26