DF
Soru Sahibi
11 Şubat 2020 08:52

7 YAŞINDAKİ KIZIM ANTİDEPRESAN KULLANIYOR.

Merhaba. 7 yaşındaki kızım sürekli değişen ve aynı anda devam eden 2-3 çeşit tike sahip ve çok sinirli. klinik psikoloğa oyun terapisine götürüyorum. Ancak onunda önerisiyle psikiyatriste gittik ve 1 aydır prozac likit içiyor. Sorum şu; Seratonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olan bu ilacı doktor kontrolünde bıraktığımızda beyin normal seviyede seratonin salgılamaya devam eder mi? Yani bu ilacın tedavi edici özelliğimi var yoksa sadece kullanılmaya devam ettiğimiz takdirde seratonin salgılanmaya devam edecek.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Yusuf Karaer
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Bu tarz ilaçların gen ekspresyonu yani genlerin kendini ifade ediş şekli üzerine bir etkisi ortaya çıkıyor. Yani ilacı kessek dahi nöronlar ilaç etkisindeymiş gibi hareket etmeye devam ediyor. Ama bunun için, bireyin kendi genetik özelliklerine de bağlı olarak, ilacın belli bir süre kullanılması gerekiyor. Bu ilaç için bu sürenin 6-12 ay civarında olduğunu gösteren çalışmalar mevcut (daha uzun olduğunu söyleyen çalışmalar da var). Ancak Prozac, Tik Bozukluğunu tedavi edemeyebilir. Çünkü tik bozukluğunda hareketle ilgili merkezlerde dopaminle ilişkili süreçlerde sıkıntı oluyor. Kaygıyla tiklerde artış oluyorsa Prozac kaygıyı azaltarak tiklerde azalmaya neden olabilir. Ancak tamamen geçirmeyebilir bilginiz olsun.

11 Şubat 2020 11:39