ÇK
Soru Sahibi
27 Temmuz 2021 00:57

4 yaş dil gelişimi

Hocam merhaba, 4 yaş 2 aylık bir erkek evladımız var. Konuşma ve algılama olarak normal bir çocuk. Söylediklerimizi çok rahat anlıyor, cevap verebiliyor. Mantıklı sorular sorabiliyor. Yalnız küçük yaştan beri sağlık sorunları biraz fazla oldu. 1 yaşındayken kawasaki atlattı ve kontrollerimiz devam ediyor. 1 buçuk yaşındayken ayağı kırıldı. Bu sürelerde sık sık doktora gidip gelmek durumunda kaldık. Anne baba öğretmeniz. Çocuğumuza hep kendimiz baktık. Kısa bir süre de bakıcı ilgilendi. Yaklaşık 3 hafta sonra bir kardeşi olacak. Bu kadar bilgi ışığında çocuğumuzla ilgili yaşadığımız sorun şu şekilde: Özellikle z ve s seslerini söylerken dilini dişlerinin arasına alarak konuşuyor. Bu da peltek bir şekilde konuşmasına sebep oluyor. Biz hiç bir şekilde müdahalede bulunmuyoruz. Bunun yanında son zamanlarda ııı'layarak konuşmalar başladı. Özellikle bir şey anlatacağı zaman bu artıyor. (baba ııııı ben bugün ııııı dışarıda ıııı büyük bir ııı çöp arabası gördüm... gibi). Çok nadir olsa bu bazı kelimeleri söylerken de olmaya başladı. Yani cümle arasında değil kelimeye başlarken de sanki kekemelik gibi ara ara baş gösteriyor. Bu da bizi biraz endişelendirdi açıkçası. Gözlemlerimize dayanarak kendi başına oyun oynadığında oyuncaklarını konuşturuyor ve bu esnada neredeyse hiç takılma göstermiyor. Tabi çocuğu görmeden, dinlemeden sizden yorum istemem çok doğru olmasa da fikir almak adına söyleyecekleriniz bizim için çok değerli. Ne yapmalıyız, biraz daha beklemeli mi yoksa bir uzmandan bu konuda yardım mı almalıyız? Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

1 cevap
Cevaplar (1)
Psk. Rojin Nazik
Psikoloji , Aile Danışmanı (Psikolog)

Merhabalar :) Doğru bir değerlendirmenin yapılabilmesi icin çocuğun öncelikle görülmesi ve detaylı bir değerlendirmenin yapılması gerekir. Sizin belirttiğiniz duruma göre, kaygılandıgi anlarda bazı harflerde yanlış telaffuzlarda bulunabiliyor. Bu da bize gösteriyor ki onu kaygılandıran durumlar ve nedenler var. Bu durumların detaylı bir sekilde incelenmesi gerekmektedir. Ve bu durumu çok ihmal etmeden bir uzman yardımı almanızı öneririm :) Kendinize iyi bakinn

3 Eylül 2021 15:48