of
Soru Sahibi
8 Ocak 2016 12:02

tsh yuksekligi ve nodul

doktor bey oncelikle rahatsizlik verdigim icin ozur dilerim.6 ay once 17 yasindski kizimi genel kontrolde troit ultrason ve troit kan testi yaptirmistik 6 ay once tsh 3,40 t3 ve t4 normal araliktaydi ultrasonda ise 3,5 mm lik bir sol alt lobda kistik nodul bulunmustu. kontrole gelin dediler ilac verdmediler. ben. 3 ay once cocuk endokrin prof. dr. goturduk oda tahlillerine bakarak hicbirsey olmadigini istersek senede bir kontrole gelebilecegimizi soylemisti.zaten kizim zayif normal kiloda sac dokulmesi falan yok yanlizca ergenlik siniri var oda hemen geciyor. doktor bey 4 gun once kizimin troit hormon testlerinide ultrasonudavtekrar yaptirdik bu sefer t3 ve t4 normal aralikta cikti ama tsh 5,59 cikti 17 yas icin son sinir 4,30 mus ultrasonda kistik nodul ise 4,6 mm cikti. doktor bize 25 lik levotiron hap verdi hergun ac karna 3 ay kullansin dedi. nodulun buyumemesi icin dedi tsh yuksekmis. ama ben sizin onerinizi almak istiyorum bu ilaca baslayalimmi bu deger bu yas icin tehlikeli bir degermi ilerde duzelirmi module zarar verip hastalik ilerlermi. ilaca bugun baslayamadik baska bir labaratuvarda tekrarmi ettirsek acaba yardimci olursaniz sevinirim sizi sorularimla mesgul ettigim icin ozur dilerim tekrar tesekkur ederim

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Fatih Gürbüz
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

şu aşamada ilaç tedavisine gerek yok. 2 ay sonra tft tekrar bakılmalı

10 Şubat 2016 16:13
of
Soru Sahibi

doktor bey cevap verdiginiz icin cok tesekkur ederim bir sorum daha var yardimci olursaniz sevinirim 13 yasinda kizim var 8 ay once bacagindaki sislik icin doktora goturduk ultrasonda sol femoral bolgede buyugu 15*6 mm boyutlu 2 adet ovoid . yagli hiluslari secilen reaktif lenf nodu izlenmistir yaziyordu doktor antibiyotik verdi 4 ay sonra sislik inmedigi icin tekrar goturduk sol femoral bolgede inguinal katlantinin yaklasik 2-3 cm inferiorunda 7*4 mm ve 9,5*3,8 mm boyutlu iki adet ovoid .yagli hiluslari secilen reaktif lenf nodlari izlenmistir yaziyordu sislik yine devam ettigi icin bugun egiti arastirmaya goturduk ordada sol inguinal bolgede uyluk ust 1/3 medial kesimde buyugu 14*5 mm boyutlarinda olmak uzere ekojen hiluslu reaktif lenf nodlari izlendibyaziyordu. yani once kuculme olmus sonra tekrar buyumus bu sonuclar ayni bolgeyimi gosteriyor acaba bu tehlikeli bir durummu ileri tetkik yapilmasina gerek varmi yardimci olursaniz sevinir. ayrica cocuk doktoru ve cocuk genel cerraha son cikan sonucu gosterdim kontrole gelelimmi dedim gerek yok dediler ben neyapacagimi sasirdim artik kizimfa doltora gitmekten psikolpjisi bpzuldu sizce ilerkermi ne yapabiliriz 8 ayda kotu bir durum olsaydi ortaya cikarmiydi acaba

10 Şubat 2016 17:12
Doç. Dr. Fatih Gürbüz
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

klinik takibi gerekli bence, kontrol usg yapılmalı..

27 Şubat 2016 12:28