NS
Soru Sahibi
22 Mart 2017 12:17

Makattan kan gelmesi

Merhabalar hocam öncelikle kolay gelsin 25 yasindayim ve sorum şöyle dün gece buyuk abdestimi yapmak icin tuvalete gittiğimde makattan damla damla pıhtılı kırmızı renkte kan geldigini farkettim. Kabızlık ishal vs bir durum yoktu. Keçi pisliği şeklinde az miktar dıskı ile beraber kan geldigini farkettim. Ve sonrasinda agri, yanma kaşınti vs. Gibi durumlarla da karsilasmadim bugün genel cerraha basvurdum elle muayenede hemoroidal sisliklere rastlamadigini, dıskımı 15 gün boyunca takip etmemi, tekrar kanama olursa kolonoskopi isteyecegini soyledi. Ailemde kolon kanseri iltihabi bagirsak hastaliklari vs. Gibi rahatsizliklar yok hocam sizce 15 gun beklemeli miyim ne gibi bir sorun olabilir? Bilgilendirirseniz sevinirim hayirli calismalar diliyorum...

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Mert Atak
Genel Cerrahi , Proktoloji

öncelikle geçmiş olsun makattan ağrısız ve sızısız kanama olması hastalarda şüphelenmemiz ve muhakkak kontrol altında tutmamız gereken önemli bir şikayettir. tabii ki bu durumda ilk önce akla kötü huylu hastalıkları getirmekle beraber doğumsal, polip gibi rahatsızlıklarda bu duruma neden olabilmektedir. Öncelikle makat muayenesi yaptırmanız ve bahsettiğiniz gibi bu bölge hastalıklarının tamamen dışlanması gerekmektedir. Ancak makat bölgesinde kanamayı açıklayacak bir hastalık izlenmediği zaman kolonoskopi yapılması gerekmektedir. kolonoskopi ile bu şikayetinizin nedeni net olarak ortaya konulması gerekmektedir.

22 Mart 2017 14:36