QA
Soru Sahibi
17 Mayıs 2020 18:51

Kanser ola bilirmiyim?

İyi günler. *** *** ** ve *** *** ** tarihlerinde sol submanbüler bölgede 7.6 mm ve sol aksiller bölgede aşağıda boşlukda (sentral deyil diye biliyorum) 1 sm hilusu, açık izlenen deyişilmemiş lenf nodu vardı. *** *** **-de sol submanbüler bölgede olan 9.6 mm, sol aksiller bölgede olan ise 7.5 olmuşdu. Bunları aynı doktorda baktırmışdım. Son bildirdiyim tarihde aynı gün başka bir doktorada gitdim. Orda ise aynı sol submanbüler bölgede 14*6, sol aksillerde ise 1 sm ölçekde reaktif lenf nodu var yazıyordu. Başka yerlerdede var amma 1.5 sm geçmiyor. Kan ve LDH deyerlerim normal. Birde son zamanlar geceler yokken gündüz vakitleri 37.2 falan ateşim oluyor ve kaburqalarımın altında aşağı tarafda günde farklı vakitlerde 4-5 dakikalıq zayıf bir göyneme hiss ediyorum. Her defa aynı yerde( amma röntgende bişey yazmamışdı). Kanser ve ya lenfoma olma ihtimali var mı? kanser bu şekilde ateş verir mi? Önceden teşekkürler.

3 cevap
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Mustafa Benekli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Lenf bezlerinin takibi gerekir. Ağrısız hızlı büyüme olursa biyopsi yapılır. Geçmiş olsun

20 Mayıs 2020 11:41
QA
Soru Sahibi

İyi günler hocam. Takib etdireceyim etdirmeyine, amma şu an için çok tedirginim. Lenfoma falan olmasından korkuyorum. Rica etsem siz yorum yaparmısınız. Drbenekli@gmail.com mailinize daha geniş bilgilerimi göndermişdim. Kaç gündür sizden cevab bekliyordum. Çok teşekkür ederim hocam.

20 Mayıs 2020 12:17
Prof. Dr. Mustafa Benekli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bunların lenfoma olma ihtimali düşük, hızlı büyüme olursa biyopsi yapılması gerekir. Geçmiş olsun

21 Mayıs 2020 00:23
QA
Soru Sahibi

İyigünler hocam. Bir soruyu merak ediyorum. Bu hızlı büyüme derken kaç gün ve ya ay farz edilir? Yani eyer 2 ay içerisinde 2-3 mm falan büyümüşse amma 1.5 cm geçmiyorsa buna hızlı böyüme denirmi?

29 Mayıs 2020 13:42
Prof. Dr. Mustafa Benekli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

1-2 ayda 2 misli büyürse

29 Mayıs 2020 16:16