um
Soru Sahibi
21 Temmuz 2015 04:00

diş çürüğü

merhaba ben bundan uzun bir zaman önce dolgu için dişçiye gittim.Dişçi dolguyu yaptıkdan sonra birde sol arka alttan 2. dişime geçici dolgu yaptı birdaki seferde başka dişlerimi dolgu yaptı ve o dişi bir sonraki seansa bıraktı ama ben birdaha gitmedim yaklşık 1 sene sonra o dişimin alt kısmının şiştiğini farkettim tam olarak ne zaman şiştiğini bilmiyorum geç farkettim ve öndeki kesici dişlerim birleştiremiyordum arasında ufak bir boşluk kalıyordu (domates kabuğu gibi ince şeyleri ısırıp koparamıyordum)sonra o dişim ağrıyınca başka bir doktora gittim.dişimi temizledi çürük bir hayli ilerlemiş yaşım 18 olduğu için kanal tedavisi yerine dolgu yapmak istedi önce geçici dolgu yaptı 15 gün sonra gelmemi istedi ağrı olmassa dolgu yoksa kanal tedavisi yapacağını söyledi.yeni geçici dolgudan birkaç gün sonra ön dişlerimi tekrar birleştirebilmeye başladım ama yine zamanında gitmedim aradan 2 ay civarında bir süre geçtikten sonra gittim.Bu sürede tekrar dişlerim birleşmemeye başladı başımı sol tarafa tarafa doğru yatırınca boynumun sol arkası ağrıyodu birde beynimin sol üst tarafımda uyuşmalar oluyordu ve diş diğer dolgularım gibi rahat değildi çok sıkmaya çekininiyordum acır gibi oluyodu sıkınca o yüzdden pek o tarafımı kullanmıyordum.Sonra dişçiye gittim ağrıyıp ağrımadığını sordu bende ağrımadı diyince onu söküp yerine normal dolgu yaptı. aradan 4 ay geçti boyun ağrısı ve beynimdeki uyuşukluk gibi his biraz devam etti ama artık olmuyor dişlerim ise hala kesişmiyor.sizce beynimdeki o his ve boynumun ağrısının o dişle bir alakası olabilirmi birde geçen gün boğazım hafif ağrır gibi oldu ve ertesi sol kulağım ve galiba o dişim ağrıdı tam emin değilim kulağımın etkisinden pek anlayamadım.Sizce tekrar doktora gidip dişimi çektirmelimiyim dolgunun altında çürük kalmış olbilirmi

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yücel Yılmaz
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Merhabalar, Öncelikle geçmiş olsun diliyorum. Keşke zamanında randevularınıza devam edip dişiniz ile bu kadar uğraşmasaydınız. Dişinize kök kanal tedavisi yapılmamış anlafığım kadarıyla. Apseleşme (şişme) gösteren dişlere kök kanal tedavisi yapılması gerekir. Ancak, diğer gidişlerinizde dişinizin tedavisi yapılmış (dolgu ile). Dişinizin sağlığı hakkında klinik ve radyografik (röntgen) muayene olmadan herhangi birşey söylenemez. Uyuşukluk hissi ile ilgili olarak ise, dişlerdevar olan ağrılar belirttiğiniz yerlerde rahatsızlık yaratabilir. Ancak, sizin sorununuzun bundan kaynaklı olduğunu sanmıyorum. Az önce belirttiğim gibi dikkatli bir klinik ve röntgen muayenesi kesinlikle yapılıp ona göre net yanıt verilebilir. Bir diş hekimine gidip klinik ve röntgen muayenesi olunuz. Eğer herhangi bir sorun görmez ise, bir nöroloji uzmanı doktora başvurabilirsiniz. Saygılarımla... Prof. Dr. Yücel YILMAZ.

21 Temmuz 2015 08:17