ym
Soru Sahibi
6 Ocak 2016 22:34

Diş Ağrısı

Merhabalar Doktor bey.Rahatsız ediyorum ama değerli vaktinizden biraz zaman ayırabilirseniz bir iki tane sorum olacaktı. Ben 3 hafta önce üst 16.dişime dolgu yaptırdım ve dolgu ara sıra hala ağrımaktadır.Hekimim çürüğü temizledikten sonra çok az da olsa siniri gördüğünü normalde kanal tedavisi gerekli olduğunu ama oraya bir madde koyarak dişi kanal tedavisi yapmadan kurtarılabileceğini söyledi ve öyle yaptı.Dişin sızlamasının bir iki haftaya kadar normal bir durum olacağını ancak çok daha şiddetli ağrırsa dişe mutlaka kanal tedavisi yapılması gerektiğini de ekledi. Ayrıca dişin röntgenini çektiğinde alt 20'lik dişin çenede çıkacak yer bulamadığından öndeki dişe baskı yaptığını ve sinirlere kadar indiğini hem de burada kemiklere baskı yaparak iltihaplanma yaptığını söyledi.Dişin sinirlere geldiğinden ameliyat durumunda kalıcı hissizlik durumu oluşabileceğini ama bu dişin alınması gerektiğini söyledi.Ayrıca ön alt dişlerim de belli süredir sızlama bulunmaktadır. Şimdi dolgu yapılan dişim hala ara sıra ağrımakta ancak herhangi bir şişlik, sıcak soğuga karşı bir sızı ,yemek yerken bir ağrı yada uyurken bir ağrı yapmaktadır.Ancak kulağımda zaman zaman ağrılar oluşmaktadır yada ön dişlerim dönüşümlü olarak sızlamaktadır. Soruma gelirsek ilk sorum; Kulakta ağrıma olmasının sebebi dolgu olabilir mi yoksa yirmilik diş ağrısı kulağı mı vurmaktadır? İkinci sorum ise; Yirmilik diş ameliyatı hissizlik durumu yüzünden riskli olduğundan bir öndeki dişi aldırsam yirmilik diş o çekilen dişin yerinden çıkabilir mi? Bu durum herhangi bir sıkıntıya yol açar mı? Şimdiden teşekkür ediyorum Doktor Bey iyi çalışmalar dilerim

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Yücel Yılmaz
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Merhabalar, Öncelikle geçmiş olsun diliyorum. 16 nolu dişinizde hassasiyetin derecesini veya ağrınızın derecesini hekiminizle konuşup kök kanal tedavisi gereksinimine karar vermelisiniz. Buradaki ince ayrıntı, tedaviyi kabul edip etmeme hakkı size ait ancak tedavi planı ve tanı koymak doktorunuzun işidir. Bu yüzden, bu diş ile ilgili çözümün kabulü ve tanıya yardımcı olmak size aittir. 20 yaş dişinizin çekimi için bir ağız-çene cerrahi uzmanı ile görüşmelisiniz. Ağrısı kulağa başınızın o kısmına rahatlıkla sirayet edebilir. Diş çekim sırası hususunda ise, eğer 20 yaş dişimizin çıkmasının öndeki dişiniz çekildikten sonra çıkacağını pek düşünmüyorum. Bir ortodontist müdehalesi sürmesi söz konudu olabilir. Saygılarımla...

7 Ocak 2016 01:17
ym
Soru Sahibi

Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için doktor bey, iyi çalışmalar dilerim.

14 Ocak 2016 16:30
Prof. Dr. Yücel Yılmaz
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Rica ederim...

14 Ocak 2016 17:35