ÇH
Soru Sahibi
11 Ekim 2014 00:14

3 yaşında oğlum var. çölyak teşhisi konuldu. ama belirtilerin çoğu onu göstermiyor. ne yapabilirim?

Merhaba Vildan hanım. Oğlum şu an 2 yıl 8 aylık. 1 ay önce Çukurova Tıp fakültesinde bağırsağından parça alınıp patolojiye gönderdiler, endoskopi ve kan tahlilleri de yaptılar. Sonuç olarak çölyak hastalığı teşhisi koyuldu. Ama oğlumda çölyak belirtilerinin çoğu bulunmuyor. İştahsızlık, Şişkin veya ağrılı karın, Deri sorunları, Dikkatsizlik, Diş sorunları, deri döküntüsü, saç dökülmesi. Yalnız oğlum kilo almıyor, boy uzaması 2 yaşına kadar sıkıntı yoktu ama şu an yavaşladı . Oğlum doğduğundan beri kakası çoğu zaman sıvı. bazen koyu bazen de açık renkli, kakası her zaman çok kötü kokuyor. bunların dışında diğer belirtiler bulunmuyor. Başka hastanede tahlillerini tekrar mı yaptırayım. Bana yardımcı olunuz lütfen. Moralim çok bozuldu, hayattan soğudum. Hiç birşey yapmak istemiyorum artık.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Vildan Ertekin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Halil bey geçmiş olsun. Çölyak hastalığı gerçekten zor bir hastalık. Buğday ve ürünlerinin bukadar yaygın olduğu bir ülkede böyle bir diyet çok zor gerçekten. . Bizler ekmekle birlikte mantı yiyen insanlariz...ama özellikle 2 yaşına kadar kesin çolyak diyemiyoruz. Tüm dünya da bu böyle. Arzu ederseniz acibadem universitesi Atakent halkali hastanesinde hasta görüyorum. Randevu alarak gelebilirsiniz.

11 Ekim 2014 09:43