KA
Soru Sahibi
4 Kasım 2021 22:58

Yeni doğan testislerde koyuluk

Hocam merhaba. Yeni doğan oğlumun testislerinde siyaha çalan daha çok kızıl renklerde bir koyuluk var. İlk muayenede 10 gün içinde renkte düzelme olmazsa endokrinoloji bölümüne gitmemiz gerektigi söylendi. Bu koyuluk neden olur? Hangi hastalığın habercisidir? Yakınımızda çocuk endokrinoloji bölümü yok, çocuk urologu ile bir sonuca ulasabilir miyiz? Teşekkürler

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Erdal Eren
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi

Merhaba Adrenal yetmezlik denilen (konjenital adrenal hiperplazi) bir hastalık var. ACTH denilen hormon artınca da skrotumda yani torbada koyulaşma olur. Çok nadir bir durum, enidşe etmeyin sadece taikip edin. Koyuluk artınca mutlaka gidin derim. Çocuk üroloji olmaz ama mutlaka çocuk endokrinolojisi olmalı. Erdal

5 Kasım 2021 17:32
KA
Soru Sahibi

Hocam tekrar merhaba. Daha önceki sorduğum sorudan bağımsız. Oğlum 3 Kasım'da doğdu, ilk kakasını yapamadı. 6 kasim sabah saatlerinde hastaneye götürdük burada lavman yoluyla kaka bosaltimi sağlanıp yatisi verildi. Sonraki 7 günlük süreçte antibiyotik tedavisi uygulandı ama benim oğlum kendi imkaniyla hiç kaka yapmadı. Kan ve idrar tahlilleri temiz karninda hep bir şişlik var. Ara ara lavman yapılıp boşaltım yaptılar hastanede yatarken. 13 Kasım günü taburcu edildik ama hala bir çare ya da teşhis yok. Hirschsprung şüpheleri var! Napmaliyiz sizce hocam biz? Işığımiz olun lütfen...

14 Kasım 2021 14:35
Prof. Dr. Erdal Eren
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi

Merhaba Konu çocuk gastroenteroloji bölümünü ilgilendiriyor. En iyisi onlara danışmak. Erdal

15 Kasım 2021 20:53