AM
Soru Sahibi
25 Mayıs 2019 09:28

Viskoz sorunu

Sayın hocam total sperm sayım 43 milyon hormon testlerim olması gerektiği gibi ama viskoz problemim var doktor her şey normal dedi ama bazı cevaplarda problem olabileceğini okudum Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Mehmet Bilgehan Yüksel
Üroloji , Üroonkoloji

MERHABA, SPERM SAYINIZIN NORMAL SINIRLARDA OLMASI ÇOCUK SAHİBİ OLMA AÇISINDAN TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİLDİR. BU TOPLAM SPERM SAYISININ CANLILIK ORANI VE SPERM HAREKETLİLİĞİNİN DE NORMAL OLMASI GEREKİR. AYRICA SPERMİN SIVILAŞMA SÜRESİ OLAN LİKEFAKSİYON SÜRESİNİN DE NORMAL OLMASI GEREKİR. EĞER BU PARAMETRELERDE ANORMALLİK SÖZ KONUSU İSE PROBLEM OLUŞTURABİLİR VE ÜROLOJİ HEKİMİNCE UYGUN ŞEKİLDETEDAVİ EDİLMESİ GEREKİR. BU NEDENLE YUKARIDA BAHSETTİĞİM TÜM DEĞERLER BİRLİKTE ANALİZ EDİLEREK BİR SONUCA VARILMASI DAHA DOĞRU OLACAKTIR. ZAMAN KAYBETMEDEN İNFERTİLİTE KONUSUNDA UZMAN BİR ÜROLOJİ HEKİMİNE BAŞVURMANIZI TAVSİYE EDERİM.

28 Mayıs 2019 09:42