en
Soru Sahibi
1 Nisan 2021 02:15

Unutkanlık

IV kontrast madde enjeksiyonu yapılmadan aksiyel planda 2.5 mm kalınlığında kesitler alınmıştır. BULGULAR ; Bilateral serebral hemisferde, subkortikal beyaz cevherde nonspesifik hipodansiteler izlendi. Ayırıcı tanıda migren, vaskülit veya mikrovasküler anjiopatiye bağlı değişiklikler düşünüldü. Beyaz cevherde akut enfarkt BT ile ekarte edilemez.Klinik endikasyonu mevcut ise beyin-diffüzyon beyin MRG tetkiki ile değerlendirilmesi önerilir. Kesitlere dahil beyin sapı alanları, bilateral serebellar hemisferler, 4. ventrikül ve bazal sisternler normaldir. Bilateral talamuslar, bazal ganglionlar, kapsüla internalar normal olarak izlenmiştir. 3. ve her iki lateral ventrikül normal genişliktedir. İyi akşamlar hocam bu benim tomografi raporum unutkanlık için başvurmuştur mr istendi ama kapalı yer fobim olduğu için mr cekinemiyorum sonucu yorumlarsanız minnettar kalırım

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Hasan Akdemir
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Tomografide zaden beyninizde çıkan herhangi bir hastalığa atfedilemeyen lezyonlar için migrende, damar iltihabında veya kılcal damar yapısal anomalilerine bağlı olabileceği yazılmış. İave edecek olursa, şeker kolesterol, guatr, yaşlılık, derin kansızlık veya kan koyuluğu, vitamin eksikliğinde de benzer durumlara sık rastlıyoruz. Bir kez kontrastlı beyin MR çekimi yapılır ve olay biraz daha netleşir. MR a giremeyen hastalarımıza çekimden bir saat önce sakinleştirici veriyoruz. Geçmiş olsun.

1 Nisan 2021 08:34