ÇB
Soru Sahibi
2 Haziran 2022 20:37

Tükürük bezi tümörü iyi huylu mu?

Merhabalar. Annemin tükürük bezinde tümör teshis edildi. Usg cekildiginde tesadüf eseri tiroid nödülü de oldugunu ögrendik. Doktor ikisi icin deyüksek ihtimal iyi huylu oldugunu söyledi igne biyopsisi önerdi. Sizce korkulacak bisey var mıdır? Ultrasonda sonuclarının dogruluğu yüzde kactır? Tiroid gland boyutları sol lobda hafif artmışıtr. Tiroid gland ekojenitesi heterojendir. Sol lob alt polde 20x14 mm boyutunda izoekojen ve değişik lokalizasyonlarda en büyüğü 14x8 mm boyutunda olan bazıları kistik açıklıklar içeren birkaç adet izoekojen, 9x6 mm boyutunda hiperekojen düzgün konturlu noduller görülmektedir. Doppler incelemede büyük boyutlu nodulde birkaç santral vaskularizasyon görüldü. Histopatolojik tetkik önerilir, Boyun büyük vasküler yapıları normal genişliktedir. Boyunda ekojen yağlı hilusu bulunan,benign eliptik formda, bazıları hafif korteks kalınlaşması gösteren lenf nodları izlenmektedir. Patolojik özellikte LAP görülmemiştir. Sol parotis gland normal görünümdedir. Sağ porotis gland kuyruk lojunda 15x10 mm boyutunda düzgün konturlu hipoekojen, posterior akustik enhansman veren lezyon seçilmektedir. Doppler incelemede hipovaskulardir (pleomorfik adenom?). Her iki submandibuler gland tabii izlenmektedir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Deniz Demir
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Merhaba oncelikle gecmis olsun. Hem tiroid bezinde hem de tukuruk bezinde bulunan kütleler icin biyopsi gerekiyor.

2 Haziran 2022 21:03