öh
Soru Sahibi
14 Eylül 2015 12:26

travmatik splenektomili

hocam 15 yıl kadar önce kaza sonucu dalağım alınmıştı 1 yıl kadar önce çektirdiğim tomografide şöyle bir ifade dikkatimi çekti: ''normal dalak dokusu izlenmemiştir.SOL ÜST KADRANDA EN BÜYÜĞÜ 22X18 MM BOYUTLU ÇOK SAYIDA SPLENOZİS ODAĞI İLE UYUMLU NODÜLER DANSİTE MEVCUTTUR.'' bu ne demektir.Nasıl bir yol izlemem gerekmektedir... Şimdiden teşekkürler...

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

Kaza sonrası dalağın parçalanması sonucu o bölgeye dalağın çıkarılmasına (splenektomiye) rağmen dalak dokularını ekilmesi durumudur. Travmadan sonra 5 ay ile 32 yıl arasında görülebilir. Sıklıkla hiçbir duruma neden olmaz ve şikayetlere yol açmaz. Ağrı gibi şikayetlere yol açması ve de büyümesi durumunda çıkarılabilir. Sevgiler... Doç. Dr. Sezai Leventoğlu www.colo-proctology.com sezaileventoglu@hotmail.com twitter.com/Dr. Sezai Leventoglu (*** *** ** (Asistan Gül hanım mobil tel) (*** *** ** (kişisel cep)

18 Eylül 2015 22:36
öh
Soru Sahibi

ilginiz için teşekkür ederim saygılar...

19 Eylül 2015 12:15
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

İyi Bayram'lar... SL

24 Eylül 2015 06:46