DZ
Soru Sahibi
27 Ekim 2015 15:21

Tomografi sonucu hk

Merhaba hocam, sigmoid ca tanısıyla ameliyat olan annemin amelşyat öncesi total bt sonucunda dkkatimi çeken noktalar hk bigli verebilirseniz sevinirimz teşekkürler. Sevgiler... Paraaortik yağlı planlarda patolojik boyutlu lenfadenomali saptanmamıştır. Aortokoval yerleşimli 10*7mm ebatta elipsoid şekilli lenf nodu dikkati çekmiştir. İnceleme alanına giren gastrointestinal yapılar doğal olup sigmoid kolon düzeyinde inen kolon sigmoid bitleşkesinden başlayarak rektosigmoid bölgeye kadar uzanım gösteren yaygın duvar kalınlaşmaları izlenmekte olup rektosigmoid bölgeye yakın kesmde signoid kolon duvar kalınlığı tek duvar olarak 16 mm olarak artmıştır. Komşuluğu yaplı planlara çizgisel uzanımlar dikkat çekmektedir. Mezanteeik yağlı bölgede en büyüğü 10*6 olan lenf bodları dikkat çekmiştir. Mide antrumda duvar kalınlığı simetrik olarak 10mm ebatlıdır. Mediastinal yağlı planlarda 4r istasyonunda 11*7 boyutuna ulaşan 4 l istasyonda milimetrik boyutlarda elipsoid şeklini korumuş reaksiyonel lenf nodları islenmektedir. Ayrıca 5 nolu istasyonda da milimetrik boyutlarda lenf nodları mevcuttur. Ameliyat sonrası patoloji henüz çıkmadığından tomofrafideki lenfler ve mide iş ilgili olarak metastaz gibi bir durum söz konusu olabilri mi! Ayrıca kemoterapi gerektiği durumda önereceğiniz bir tıbbi onkolog varmıdır istanbulda?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Oktay İrkörücü
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Bu konuda henüz söylebilecek pek bir şey yok. Olasılıklarla kanser tedavi edemeyiz. Ben İstanbulda yaşamadıgım için bir Onkolog öneremeyeceğim. Patoloji sonucunu bekleyelim görelim. Geçmiş olsun...

28 Ekim 2015 16:47