pe
Soru Sahibi
19 Mayıs 2014 10:58

testis kisti

sağ testis boyutu 35*33*20 mm, sol testis boyutu 37*30*18 mm olup kontur ve parankim ekoları tabidir.sol testis inferiorda 2 mm çapta,sağ testis süperiorda 1.5 mm çapta hiperekoik kalsifikasyonlar mevcuttur. Sağ epididimler tabidir. sol epididim başında 4.8*4.2 mm boyutunda kist mevcuttur. Bilateral pampiniform pleksus venleriçapı tabidir.spektral analizde valsalva ile reflü akım izlenmedi. Her iki skrotal kompartmanda sıvı izlenmemiştir. kan değerleri: LDH:207 BETA-HCG:0.1 AFP:3.24 sonuçlar bunlar hocam ne önerirsiniz size gelmem gerekli mi? ilaç falan kullanmamı önerir misiniz?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yaşar Özgök
Üroloji , Üroonkoloji

Sevgili Emre, Öncelikle geçmiş olsun , Yurt dışında olduğum için cevaplarım gecikti. Kusura bakma. , testisler normalden biraz küçük. Testisdeki kalsifikasyonlar önemli, Biz buna mikrolithiasis diyoruz. İleride tesis tümörü riskini gösterir fakat yıllık takip yapılırsa önemli deği. Bu arada www.yasarozgok.com dan etraflı bilgi alabilirsin Geçmiş olsun

24 Mayıs 2014 10:39