PP
Soru Sahibi
2 Ekim 2023 03:42

Tekrarlayan anksiyete

Merhaba. 8 yıl önce haberlerde şizofren hastası birinin “insanlardan korkuyorum” demesiyle “ya bende de olursa” korkusuyla atak geçirmiştim. atak esnasında o düşünceler beynimde uçuştu ve ailemden korkmuştum. Ancak atak bitince bunun saçma bir korku olduğunu farkettim. Ancak bu bende ailemden korkma korkusu olarak zihnimde yer aldı. Ya kontrolü kaybedersem ailemden korkarsam gibi düşünceler yıllarca zihnimde çakılı kaldı. Saçma olduğunu bilsem de o düşünce geldiğinde korkar gibi oluyordum. Doktora gittiğimde anksiyete bozukluğu teşhisi koydu. Aradan geçen 8 sene boyunca korkular ara ara geldi gitti. Ancak 10 ay önce tekrar kuvvetle geldi. Ailemden korkmadığımı biliyorum hatta yanlarında gayet mutluyum rahatım ancak korkmaktan korkuyorum,korkmaktan korkunca korkar gibi oluyorum. Bu da bende yoğun anksiyeteye sebep oluyor. Farkındalığımı geliştirmek,düşünceye düşünce olarak bakabilmek için kitaplar okuyorum. En çok korktuğum şey gerçekten korkup kontrolü kaybedersem 😔 bana ne önerirsiniz saçma olduğunu bilsem de bu düşüncelerle başa çıkmakta çok zorlanıyorum. Cevaplarsanız minnettar kalırım. Sevgiler

3 cevap
Cevaplar (3)
Uzm. Kl. Psk. Onur Cansız
Klinik Psikolog , Psikoloji , Aile Danışmanı (Psikolog)

Merhaba Pı*** Hanım, öncelikle düşünceye düşünce olarak bakabilmeye çalışmanız muazzam. Yani farkındalık aşaması terapilerin olmazsa olmaz parçalarından biridir. O sebeple bu yaklaşımı kendi başınıza geliştirmeniz ve devam ettirmeniz oldukça değerli bir adım olmuş. "Düşün fark et hisset yaşa" adlı kitabı okumanızı öneririm. "Panik Atakta" kitabını da okuyabilirsiniz. Düşünceye sadece düşünce olarak görebilmenizi sağlayacak kitaplardan bir kaçıdır. Fakat psikoterapi seanslarında davranışsal uygulamalarla koşullanma dediğimiz bazı mekanizmaları devre dışı bırakmayı hedefleyerek bazı uygulamalar da bulunuruz. Bu mekanizmalar kırılmadıkça düşünceye düşünce olarak bakma tek başına yeterli gelmeyebilir (Bazı dirençli olmayan vakalarda yeterli olabiliyor). Kronik süreğen kaygı bozukluklarında Şema Terapi yöntemi kalıcı bir iyileşme hali sunmaktadır. O sebeple bir yandan bu koşullanmaları (eskiden sizin için korkutucu olmayan bir uyaranı korkutucu halden çıkararak eski haline döndürmek örn; herhangi bir psikiyatrik hastalık ismini duyunca endişelenmemek) şeklinde eski haline döndürmemiz davranışçı yöntemlerle mümkün olmakta birlikte. Şema Terapi yöntemiyle de çocuklukta yaşadığımız zorlayıcı yaşam olaylarını hedef olarak dayanıklılık, yeterlilik, dünyanın yeterince güvenilir bir yer olduğuna dair gibi bir çok faktörü kendimize katmamızı sağlıyoruz. Aynı zamanda geçmişin izini bugün de azalttığımız da tekrarlayan kronik sorunlar (kişilik sorunları/bozuklukları, tekrarlayan panik atak, kumar/alkol/alışveriş veya cinsel ilişki bağımlılıkları gibi...) bir çok kronik süreğen sorunları kökenini hedef alarak tekrarlamasını engellemeyi hedefliyoruz. O sebeple davranışçı terapi ve şema terapi yöntemlerini araştırmanızı önerebilirim. Yukarı da önerdiğim kitapları okuyabilirsiniz. Sorunun bilimsel temellerini araştırmayı istiyorsanız (klasik ve edimsel koşullanma kavramlarını araştırabilirsiniz) Bu önerileri kişisel olarak yapmak biraz zorlayıcı olabilir bu nokta da bir klinik psikolog eşliğinde tedavinizi sürdürmeniz sürecinizi verimli ve daha hızlı hale getirebilir. Saygılarım...

2 Ekim 2023 14:55
PP
Soru Sahibi

Mesajınız için minnettarım. O kadar detaylı açıkladınız ki çok faydalı oldu. Şu an terapi alma şansım yok. Ailemin çektiğim sıkıntılardan haberi yok. O yüzden kendi kendime iyileşmek zorundayım. Dediğiniz kitapları temin edeceğim. Şu an Mutluluk Tuzağı kitabını okuyorum uygulamaya çalışıyorum. Koşullanmalarımı biliyorum bunlar kaçınmalara sebep oluyor. Farkındalıkla maruz kalmaya çalışıyorum. Bilemiyorum daha fazla ne yapabilirim ama düzelmek için çırpınıyorum. Şema Terapisini kendi kendime uygulamak için uğraşacağım 🙏 Allah razı olsun. Çaresiz bir anımda size yazdım inşallah yapacağım.

2 Ekim 2023 16:02
Uzm. Kl. Psk. Onur Cansız
Klinik Psikolog , Psikoloji , Aile Danışmanı (Psikolog)

Ne demek çok çok geçmiş olsun. Üniversitelerin ücretsiz terapi uygulamaları var yuksek lisans öğrencileri uyguluyor dilerseniz üniversitelere ulaşın kitabı da uygulayın faydasını görürsünüz

3 Ekim 2023 02:58
PP
Soru Sahibi

Size son bir sorum olacak çok rahatsız ettim özür dilerim. Kaygılarımı, korkularımı kontrol edemeyince bugün psikiyatriye gittim. Paxil 20mg verdi. Okuduğum kitaplardan öğrendiğim bilgileri uygulamaya çalışsam da düşünceye düşünce olarak bakmakta zorlanıyorum beynim çok yorgun,sanki algım kapalı. İlacı kullanıp etkisini görmeye başlayınca öğrendiklerini uygulamaya başla dedi doktor. Paxil yukarıda bahsettiğim düşüncelerime mantıklı yaklaşmama yardımcı olur mu peki? Biraz mantığımı toparlasam sizin önerdiğiniz kitapları da okuyup uygulayacağım ama şu an aşırı zorlanıyorum.

4 Ekim 2023 01:38
Uzm. Kl. Psk. Onur Cansız
Klinik Psikolog , Psikoloji , Aile Danışmanı (Psikolog)

Elbette düşüncelerinizi rahatlatır ama düşünceleri kalıcı olarak değiştirmek psikoterapi veya kişisel gelişiminizle mümkün ilacın etkisi olunca hatta mümkünse etkisi olmasa bile kitap okumaya veya dediğim şekilde üniversitelerden destek almanızı öneririm

5 Ekim 2023 16:23