cA
Soru Sahibi
17 Kasım 2017 11:35

sperm azligi

Merhaba hocam,şu an yurtdisindan yaziyorum,sperm analizini de yurtdisinda yaptik sizinle paylasmak istiyorum.bazi isimlerin turkce karsiligini dogru yazmaya bilirim umarim anlarsiniz. miktak 6 ml, kivam 0.4 sm, ph 8, durulma muddeti 15 dakika, 1ml de spermotozoid sayisi 7milyon, total spermotozoid sayisi 42 milyon, aktiv hareketliler(PR) %43, hareketlilerin total sayisi (PR + NP ) %58, hareketi olmayan spermotozoidler (IM) %42, canlilik testi %43, Spermatogenezin elementleri % 1-2 ,Degenerativ forma %25, Leykositler 4-5 g/s. sperm sayisinin az olmasi dikkatimi cekti bir de canlilik orani.test sonuclari ne diyor?ne yapmamiz lazim?

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Burak Sivaslıoğlu
Üroloji , Androloji

sperm sayısı az, hareket normal, morfoloji belirtilmemiş. bu hali ile üroloji veya androloji bölümüne başvurup muayene olmanızı öneririm.

21 Kasım 2017 11:43
cA
Soru Sahibi

tesekkur ederim hocam,hangi muayenelere bas vurmamiz lazim?morfoloji, doppler... ?

21 Kasım 2017 12:01
Op. Dr. Burak Sivaslıoğlu
Üroloji , Androloji

Morfoloji öneririm. Ancak doppler Muayene sonucunda dr unuz gerekli görürse planlanabilir

21 Kasım 2017 18:24