İG
Soru Sahibi
14 Mayıs 2020 14:38

Sintigrafi çekimi

Merhaba benim 4 aylık bir bebeğim var. Ben çalıştığım için annem ve ananemle beraber oluyor genelde. Ananem yaklaşık 3 ay önce yani bebeğim 1 aylıkken tiroit sintigrafisi çektirmişti.Çekimden yaklaşık 20 saat sonra bebeğimle aynı ortama geldi kucağına aldı hatta mamasını yedirdi. Kendisinde sonda takılı bu arada idrarı sondada birikiyor sonrasında boşaltıyor. Sintigrafi de verilen ilaçta idrarla atılıyormuş sanırım. Dediğim gibi Yaklaşık 20 saat sonra bebeğimle yakın temasta bulunmuştu idrar torbasında idrar olduğunu da varsayarsak bebeğim herhangi bir radyasyona maruz kalmış olabilir mi acaba? Birde yine 1 aylıkken bebeğime kalça ultrasonu çektirmek için özel bir hastaneye gitmiştik. Radyoloji bölümünde çekim için bizi özel bir kapıdan geçirdiler ve birazdan çekime alınacağımız biraz beklememiz söylendi. Özel kapıdan geçip bekletildiğimiz alan da da pet, sintigrafi , röntgen tarzı çekimlerin de yapıldığı odalar yada bölümler de vardı. BiZi kalça ultrasonu için odaya alana kadar o diğer çekimlerin odalarınında olduğu bekleme alanında 50 - 60 dakika kadar beklemişizdir. O sırada da bebeğim radyasyona maruz kalmış mıdır acaba?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler
Radyoloji , Girişimsel Radyoloji

Geçmiş olsun. Ananenize sadece sintigrafi yapıldıysa yani atom tedavisi almadıysa sıkıntı olmaz. PET çekilen ortamda sizi beklettikleri alana genelde radyoaktif madde bulaşmaz. Röntgen de çekilen kişiye radyasyon verir, bekleme alanına ulaşmaz radyasyon. Muhtemelen birşey olmamıştır. Sağlıklı günler diliyorum.

15 Mayıs 2020 14:26