DF
Soru Sahibi
24 Mayıs 2022 23:53

Sersemlik

Hocam merhabalar, Pandemi zamanında vertigo geçirdim.Fakat baş dönmesi olmasa da yatıp kalkarken sersemlik oluyordu. Sersemlik şikayetiyle nöroloji uzmanına muayene oldum.Muayene sırasında herhangi bir bayılma,bulantı,kusma vs gibi belirtiler olmadığını genellikle evde daha sık karşılaştığımı söyledim.Bununla birlikte birtakım hareketler yaptırdı.Herhangi bir sıkıntı göremedi.Kesin sonuç için MR istedi. Randevumu 1 ay sonraya alabildiğim fakat MR sonucu nasıl çıktığı konusunda endişlerim var.Sizden ricam yorumlayabilirseniz sevinirim. Yöntem: 3 boyutlu TOF MR Anjiografi uygulanmıştır. Elde olunan kesitler MIP (maksimum intensity projection) ve volüme rendering yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Beyin yüzeyel venöz sistemi patenttir. Beyin derin venöz sistem patenttir. Kesit alanına giren bilateral Jugularis interna distal kesimi patenttir. Vasküler malformasyon izlenmemektedir. Yöntem: 3 boyutlu TOF MR Anjiografi uygulanmıştır. Elde olunan kesitler MIP (maksimum intensity projection) ve volüme rendering yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Her iki internal karotid arter normal olarak izlenmektedir. Orta serebral arterler ve anterior serebral arterler ile dalları ve anterior komminikan arter normaldir. Vasküler oklüzyon veya stenoz izlenmedi. Anevrizmatik dilatasyon veya vasküler malformasyon saptanmadı. Bilateral vertebral arterler patenttir. Baziler arter ve ana dalları normal olarak izlendi. Posterior serebral arterler ve dalları, posterior komminikan arterler normal görünümdedir. Vasküler oklüzyon veya stenoz izlenmedi. Anevrizmatik dilatasyon veya vasküler malformasyon saptanmadı. Yöntem: T1A, T2A ve difüzyon ağırlıklı görüntüler elde olundu. Bulgular: Her iki serebellar hemisfer ve vermis, beyin sapı oluşumları ve bazal sisternalar normaldir. 4. ventrikül orta hatta ve normal boyuttadır. Supratentorial yapıların değerlendirilmesinde; her iki tarafta özellikle frontopariyetal bölgelerde subaraknoid mesafelerde benign varyasyonel ılımlı genişleme izlendi. Korpus kallozum, bazal gangliyonlar ve talamus olağandır. Parankim alanlarında patolojik sinyal değişikliği gözlenmedi.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Nurten Ölmez
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Merhabalar mrg leriniz normal olarak raporlanmış. İyi günler

25 Mayıs 2022 08:46