xe
Soru Sahibi
12 Ocak 2021 15:49

pulmoner sekestrasyon

Hocam iyi çalışmalar ben 23 yaşındayım kovid icin cektirdiğim bt toraksda bir sorun görüldü göğüs cerrahisine görünmem istendi orada Ilaclı bt toraks çekildi raporum şu şekilde TANI: pulmoner sekestrasyon ^^ Mediastinal ve hiler patolojik boyutta lenf nodu ya da kitle saptanmadı. Trakea, trakeal bifurkasyon ve ana bronşlar açıktır. Parankim penceresindeki kesitlerde; Sağ akciğer parankim yapıları ve havalanmaları normaldir; kitle, kavite veya infiltrasyon saptanmadı. Sol akciğer alt lob posteriorda yaklaşık 27x15mm ebatlı alanda beslenmesini torasik aortadan alan sekresyon ile uyumlu lezyon alanı dikkati çekmektedir. Ayrıca sol akciğer alt lob posteriorda yaklaşık 10x8cm'lik oligemik alan dikkati çekmektedir. Tariflenen oligemik alan periferal kesimlerde kistik amfizematöz görünümler mevcuttur.^^ Hocam benim şikayetim yok tesadüfen öğrendim . acil bir durum olmadığı ama Kovid döneminden sonra ameliyatla alınması gerektiği söylendi sizin görüşünüz nedir bu ameliyatın zorluğu varmıdır ? laparoskopik cerrahi uygulanabilir mi, teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Orhan Yücel
Göğüs Cerrahisi

Bu konuda uluslararası çok değer olan makale, sunu ve ameliyatlarım bulunmaktadır. Örnek Extralobar Pulmonary Sequestration with Bronchogenic Cyst. The Internet Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery, Volume 6 Number 2,2004. Tüm bu vaka tecrübenden çıkarttım ve klasik kitaplarımızda yayınlarda kongrelerde önerilen ameliyattır. pulmoner sekestrasyon tanısı konan kişiler en uygun şartlarda ameliyat edilmelidir aksi taktirde bu hastalık bir komplikasyona yol açarsa hastaya daha zor şartlarda ameliyat yapılması gerekebilir

12 Ocak 2021 18:50