ÖA
Soru Sahibi
9 Mayıs 2019 03:34

Prostat pet kemik. Sonuc

Hasta 66 yasinda genel saglik durumu iyi herhangibir agirisi yok kullandığı düzenli ilaç yok boyun fıtığı mevcut gs 4+4 psa 28 , kemik sintigrafi SONUC Sol asetabulum tavaninda fokal artmis osteoblastik aktivite tutulumu mevcuttur ön planda dejeneratif değişiklik düşündürmekle birlikte yuksek riskli olguda metastaz ekarte edilememiştir vücudun diğer kisimlarinda aktivite dagilim normal sinirdadir Pet sonuc :sol supraklavikurel milimetrik bir kac adet ve sol yuksel mediastinal subsantimetrik artmis aktivite tutulumu gosteren metaztaz kuşkulu lenf nodlari karaciğer dom duzeyi segment 7 posteriorunda şüpheli fokal aktivite tutulumu izlenmiş olup segment 5 te 1.5 cm çapinda yoğun artmış aktivite tutulumu metaztazi düşünmüştür, renal hiler düzeyden itibaren, bilateral paraaortik bilateral common iliak bileteral internal illiak bilateral pararektal düzeyde büyüğü 2.2 cm çapında çok sayıda lenf nodunda yoğun artmis aktivite tutulumlari (metaztaz) Prostat bezinin tamına yakinini kaplayan oldukça yogun artmış aktivite tutulumu henüz bir tedaviye başlanmadı hocam sonuclari nasil yorumlarmisiniz cok geç kalinmis bir durummudur. Bundan sonraki süreçte bizi nasil bir yol bekliyor bu sonuçlardaki hastalarda genel sağ kalim oranı nedir etkin tedavi yontemi varmidir vericeginiz bilgilerden ötürü tesekkur ederim ailenize ve size sağlıklı mutlu.gunler dilerim

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Üroloji , Üroonkoloji

Ahmet Bey bu bulgularla hastamızın küratif tedavi şansı mevcut değildir.Maksimal androjen blokajı tedavisi yapılması önerilir.Bu konuda bulunduğunuz yerdeki Medikal Onkoloji hekimi ile görüşmenizi öneririm.Geçmiş olsun

10 Mayıs 2019 13:08
ÖA
Soru Sahibi

Hocam anladigim kadariyla kanserden tamamen kurtulma şansimiz malesef yok hocam bu tarz hastalarda genel sağ kalim oranı nedir ? Hormon tedavileri genellikle kaç ay sonra dirençli hale geliyor tahminizce ? SAYGILARIMLA

12 Mayıs 2019 00:17
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Üroloji , Üroonkoloji

Yapılan androjen tedavi ile yaşam süresini uzatabiliriz. Hastalaramızın hormona dirençli hale gelmesi ortalama 1.5 yıl civarındadır. Bu süre hastanın PSA değeri ve patoloji sonucuna göre değişebilir . Geçmiş olsun .

13 Mayıs 2019 11:15