SY
Soru Sahibi
10 Mayıs 2016 16:29

Prostat Ca

MERHABA HOCAM; GA-68 PSMA ÇEKTİRDİK. BULGULAR: SAĞ AKCİĞER ÜST LOB APİKAL SEGMENTTE PLEVRAL ÇEKİNTİLER YAPAN KALSİFİYE SUBSANTİMETRİK NODÜLER LEZYONDA BELİRGİN AKTİVİTE TUTULUMU İZLENMEMİŞTİR. PROSTAT GLANDI 51X44 MM BOYUTLARINDA OLUP, PARANKİMİNDE BELİRGİN AKTİVİTE TUTULUMU İZLENMEMİŞTİR. HER İKİ FEMURDA, PELVİSTE, VERTEBRAL KOLONDA, KOTLARDA, STERNUMDA, HER İKİ HUMERUSDA, HER İKİ SKAPULADA, HER İKİ KLAVİKULADA İZLENEN MULTİPL SKLEROTİK LEZYONDA ARTMIŞ AKTŞVİTE TUTULUMU (SUVMAX 8,7) İZLENMİŞTİR.YORUM: TANIMLANAN ARTMIŞ AKTİVE TUTULUMLARI PROSTAT KAYNAKLI PRİMER MALİGN TÜMORUN YAYGIN KEMİK İLİĞİ METASTAZLARI İLE KARAKTERİZE REZİDÜEL HASTALIĞA BAĞLI OLDUĞU DEĞERLENDİRİLMİŞTİR. PSA: 75 HOCAMIZ NORMAL KEMOTERAPİ İLACI VERDİ. LUTESYUM 177 BU HASTAYA UYDUR MUDUR? JEVTANA İÇİN BAKANLIĞA YAZI GÖNDERMEDİ.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun. Bu Galyum PSMA PET sonuçlarına göre Lutesyum tedavisi denenebilir. Özellikle kemik metastazları ağrılı ise hastaya belirgin fayda sağlayabilir. Hocanızın kemoterapi ilacı verdiğini söylemişsiniz. Evet, metastatik prostat kanserinde dosetaksel isimli kemoterapi başlangıç tedavisi için oldukça etkili ve doğru bir seçenektir. Uygulanan herhangi bir tedaviye yanıt değerlendirilmeden başka bir tedaviye geçmek uygun değildir. Saygılarımla...

13 Mayıs 2016 16:14