hc
Soru Sahibi
1 Temmuz 2014 06:21

prematüre bebeğimin değerleri normalmi

merhaba benim bebeğim sezeryanla 36 haftalık doğdu baş çevresi 30cm boyu47 cm kilosu 1700gr oldu kakasıyla beslenmesinden dolayı ciğerlerinde lekeler olmuş ve oksijen sorunu vardı bu gün itibarı ile 22 gündür küvezde ciğerlerindeki lekeler bitti oksijen sorunuda kalmadı dedi doktor yaklaşık 2 haftadır anne sütüne başlandı yanlız beslenmeye tepkiden kusma ve ateşlenmesi oldu doktor beslenmeye ara verdi ateşi düşene kadar ve o problemde geçti şu an kilosu 2060gr ve 20cc le besleniyor doktoru yakında taburcu olur dedi sizce değerleri normalmi taburcu olması için ve yeni doğan bir bebek için ilgi ve alakanıza çok tş ederim saygılarımla

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Şenel Uğuroğlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Yoğun Bakımı

Bebeğiniz,prematürelik nedeniyle normal bebeklerden daha farklı ölçülere sahip.Mekonyum aspirasyonu yani kakalı amniyon mayi aspire etmesi daha önemli bir sorun .öncelikli olarak bu durumun kesin olarak düzelmesini beklemelisiniz.Prematüre doğan ve enfeksiyonu olmayan bebekler çabucak miad doğan bebeklerle arayı kapatır.Zaten 36 hafta fazla eksiklikdeğil çok rahat gelişir.(anne sütü optimal gelişim için en iyisidir).Bence siz gelişme yerine enfeksiyona odaklanmalısınız şüphesiz Dr unuz bu konuya yoğunlaşmış durumda .

1 Temmuz 2014 12:24