öd
Soru Sahibi
9 Temmuz 2015 01:10

polikistik over

hocam ben 23 yaşındayım.bekarım boyum 165 kilom 65.adetlerim sürekli gecikerek oluyor.adet günlerim şöyle 1 aralık,10 ocak,20 şubat 23 mart 19 mayıs ve bu ay daha olmadım.bu şikayetten doktora başvurdum ultrasonda yumurtalarımın biraz tembel bir görüntüsü olduğunu söyledi.sonra adetimin 3.ncu gunu hormon testi yapıldı.polikistik over oldugu ama bunun minimum düzeyde oldugu söylendi.hormon sonuçların normal olduğunu ama biraz tembellik olduğunu bununda lh ımın fsh dan buyuk olmasından kaynaklandığını söylediler ve ilaç vermediler.ama ben cok tedirginim bu durum ileride bebek sahibi olmama engel olurmu size göndereceğim test ve ultrason sonuçlarına göre rica etsem beni aydınlatırmısınız? serbest T3 3.65 Referans (2.5-3.9) sebestr T4 0.82 referans (*** *** **) TSH 2.63 referans (0.4-5.6) prolaktin 15.35 referans (*** *** **) FSH 5.55 referans mid foliküler faz(3.5-8.8),mid siklus (*** *** **),mid luteal faz (1.8-5.1),postmenapoz(*** *** **) LH 9.03 referans mid foliküler faz (*** *** **),mid siklus (*** *** **),postmenapoz(*** *** **) estradiol 24 referans orta foliküler faz (*** *** **),ovilatör çevrimi (*** *** **),orta lüteal faz (*** *** **),postmenapoz (*** *** **) ultrason sonucum ise söyle ; uterus AV pozisyonunda,endometrial kalınlık 5mm, her iki overde milimetrik foliküller izlendi douglasta genişliği 1 cm ye ulaşan mayi izlendi.hocam bu sonuclara göre tehlike mevcutmu lütfen beni aydınlatın şimdiden teşekkürler birde benim uyku ve yeme düzenim çok bozuk bunlarda hormon dengesini etkilermi hocam çok teşekkür ederim şimdiden çok tedirginim lütfen beni aydınlatın sizin bilgi ve deneyiminize çok güveniyorum bn ne yapmalıyım

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Cüneyt Evrüke
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

Sevgili duru daha önce pcos hormonal tedavisi almadiyssan Dr un ilaç tedavi seçeneklerinden birini verebilir aldiysan Laparoskopik drilling(delme) tedavisinden fayda görebilirsin Dr la Paylaş sevgiler

11 Temmuz 2015 08:28