Dm
Soru Sahibi
12 Nisan 2020 08:45

Plevral efüzyon

Hocam merhabalar.Bu zor günlerde sizlere kolaylıklar diliyorum.Allah yardımcınız olsun. Ben 25 yaşında erkeğim.Bundan 2 ay önce kadar geceleri uykudan uyandıracak kadar sol göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikayetiyle hastaneye başvurdum.Röntgen ve BT’de “sol kostofrenik sinüs künttür.Solda en kalın yerde 2 cm kalınlığa ulaşan plevral mayii mevcuttur.” sonucu çıktı.Buna binaen plevral efüzyon tanısı konuldu.1 hafta tavanic adlı ilaçla beraber brufen kullandım.Akabinde tekrar kontrole gittim ve küntlükte gerileme olmadığı için sıvı torasenteze uygun ise torasentez için girişimsel radyolojiye sevk edildim.Lakin sıvı az denilerek torasentez olmadı.1 buçuk ay sonrası için kontrole çağırıldım.Kontrol vakti geldi.Şimdi nadiren sol göğüste ve sırtın sol yanında ağrı oluyor ve bazen de nefes darlığı özellikle de sol yanıma yatınca ağrı çekiyorum.Bu pandemi günlerinde hem hastalığa bulaşmamak adına hem de doktorlarımıza yük olmamak adına kontrole gidip gitmemek konusunda kararsızım.Sizden tavsiye rica ediyorum. Saygılarımla

1 cevap
Cevaplar (1)

Mücahit bey, öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Geçirdiğiniz Plevral effüzyon bizim parapnömonik dediğimiz cinse benziyor anlattığınız kadarıyla yani zatürreye bağlı olana. Güzel bir tedavi almışsınız. Şu an eğer fazla bir şikayetiniz varsa söylediğiniz gibi biraz covid azalana kadar erteleyebilirsiniz. Geçmiş olsun.

16 Nisan 2020 16:21