ÇK
Soru Sahibi
28 Temmuz 2021 21:44

Pişik oluşumu

Merhaba Hocam.. Ben Kemal, 52 yaşındayım. Genel olarak çok terleyen biriyim. Özellikle bu aylarda, kasıklarımda çok sık pişik meydana geliyor. Her gün kasıklarımı en az bir defa, sabun kullanmadan, bol su ile temizliyorum. İç çamaşır olarak %100 pamuklu, dar olmayan boxer kullanıyorum. Çamaşırlarım yüksek sıcaklıkta doğal deterjan kullanarak yıkanıyor. Buna ragmen pişik oluşumunu engelleyemiyorum hocam. Hocam pişik olduğunda eczaneden aldığım bazı kremleri kullanıyorum. Bu kremleri sık kullanırsam cildimde tahribat oluşur diye endişeleniyorum. İnternette yaptığım araştırmalara göre, pişik oluşumunun bağışıklık sistemiyle alakalı olduğu bilgileri mevcut. Hocam size sorum; kasığımda pişik neden oluşuyor.? kasığımda pişik oluşumunu nasıl engelleyebilirim.? ve pişik oluştuğunda ne yapmalıyım, en etkili tedavi yöntemi nedir.? İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ediyorum..

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Kemal Bey aslında sağlıklı bir kişide pişik görmeyi beklemeyiz. Bazı durumlarda pişik oluşumu görülür. Kilolu olmak, çok terlemek, uygun olmayan çamaşır/giysiler giymek gibi. Ancak bazı deri hastalıkları da pişik şeklinde başlar. En doğrusu bir dermatolojik muayeneden geçmeniz olacaktır.

12 Ağustos 2021 15:38