st
Soru Sahibi
28 Kasım 2014 11:42

PGT ve KAN PIHTILASMASI

Merhaba hocam ben 31 yasindayim 7 Yıllık evlıyım 5 sene once dis gebelk gecirdim ve sol tupum alindi. mayis 2013 de tup bebek yontemı ıle hamıle kaldım (ilk denemem) ama 10 hflkken kalbi durdu,kurtaj oldum..bebekte yapilan analizde 46X +7 (trizom7 monozom X) kromozom kurulusu saptanmistr denildi ve dr um 7. kromozmnda sorun oldugunu, sonraki denemelerimde bunun tekrar edebilecgini ve PGT yapilmasi gerektigini soyledi 2.denemede a kalite 3 embryo olustu ve hepsine PGT yapildi 3 de normal cikti 1 tne transfer edildi ama tutmadi. 3. tup bebek denemesini baska bir dr yapti embiryolara PGT yapmaya gerek olmadigini 7. kromozmda herzaman sorun olmayacagini soyledi yine a kalite 2 embiryo yerlestrldi ama tutmadi ayrica son yapilan tahlillerimde MTHFR(677) HOMOZIGOT) MTHFR(1298) NORMAL PAI: 4G|5G HETEROZIGOT cikti ayrıca tup bebek tedavısne baslamadan genetık tahlıllerımız yapıldı normal cıktı Sormak istedigim benim durumumdaki bir hasta icin PGT olmasi sart mi? ve tutunmamsinin bu 7. kromozomla ya da MTHTR ile ilgiis var mi? Simdiden vakit ayirdiginiz icin cok tesekkur ederim

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Tuğba Hanım, 7. kromozomla ilgili sorunun tekrarlama riskinin ve PGT önerisinin değerlendirilebilmesi için öncelikle sizin ve eşinizin kromozom analizi yaptırması gerekiyor. tüp bebek öncesi yapılan genetik testiniz kromozom analiziyse ve sonucu normalse PGT yapılmasına gerek olmaz.başarısız tüp bebek denemelerinin bunla ilgisi olduğunu düşünmüyorum. trombofili(MTHFR ve diğerleri) testlerinize göre doktorunuz tüp bebek sırasında kan sulandırıcı iğne (clexan) veya coraspin seçeneklerini değerlendirmiştir. MTHFR ve PAI için; gebelik öncesi 3 ay önce başlayarak folik asit, B12, coraspin, gebelik sırasında diğer testlerle birlikte değerlendirilerek clexan kullanılabilir. geçmiş olsun

1 Aralık 2014 09:36