AM
Soru Sahibi
17 Nisan 2021 22:21

pelvik kitle

Merhaba. Kızım 21 yaşında ve 16 aydır doğum kontrol hapı ile regl dönemine giriyor. Ultrason çekiminde kist olduğunu öğrendik ve 2.5 cm büyüklüğünde olduğu sonuçlandı. Fakat çekilen ilaçlı mr sonucunda kistin 5.3 cm çıktı. Kistin ne tür bir kist olduğunu gittiğimiz hiç bir doktor anlayamadı. Kistin adını koyamadılar ve içeriğini bilemediler. Kan tahlil sonucunda kanser riski taşıdığını söylediler. Doktorlar önce çikolata kisti dediler daha sonra öyle olmadığını söylediler. Kistin içinde barındırdığı şeyin ne olduğunu anlamadıkları için net bir tanı koyulamadı. Bir doktor ameliyat yapacağız ve o zaman kisti inceleyeceğiz dedi. Bir doktor ise roma testi yaptırmamız gerektiğini söyledi. -Ca125 testi ilk sonuç: 196.3 -Ca125 testi 2.sonuç: 242 -Roma test sonucu 7.92 çıktı. Kızımın kanser hastası olması riskinin düşük olduğunu söylediler. 3 ay sonra kontrole gelmemizi istediler. bu ca 125 testlerinin onemi nedir.dogru yoldamiyiz.

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Emrah Beyan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

bu yaşta yumurtalık kanseri olması hiç beklenen bir durum değil. adet dönemleri ilaç kullanmadığı zamanlarda çok ağrılı geçer miydi?

21 Nisan 2021 15:38
AM
Soru Sahibi

adet duzenleyici kullanmasa adet olmuyo.ama agrilida olmuyodu.

22 Nisan 2021 01:20
Doç. Dr. Emrah Beyan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

kızımızın hikayesi çikolata kisti ile uyumlu değil. ca 125 e bakılarak hastalık tanısı veya kist takibi yapılmaz. bütün muayeneler ve tetkikler yanında yol gösterici bir tahlildir. ne yazık ki kendimiz ultrasonu yapmadan ve muayene etmeden kesin sonucu bilemeyiz. ama şunu söyleyebilirim. bir kitlede kanser şüphem varsa takip etmem. ama şüphem yoksa emin isem takip ederim. arada kaldığım durumlarda her zaman ameliyatı öğrenirim. bu ameliyatları laparoskopik olarak sadece kist çıkararak yumurtalık koruyucu cerrahi yapabiliyoruz. daha kesin bilgi için muayene etmem gerekir. isterseniz muayeneye gelebilirsiniz ve durumu yönetiriz

25 Nisan 2021 22:26