DA
Soru Sahibi
6 Mart 2020 12:06

otizm şüphesi

Hocam merhabalar, Torunum 18 aylık hala konuşmuyor. göz teması kuruyor, ismini söylediğimizde bakıyor, bir cismi getirip götürüyor. fakat dönen cisimler merakı var, arada bir bazen sallanıyor, önüne araba verdiğimizde devamlı tekerini döndürüyor, çoçuklarla oynamıyor. geceleri uyanıp ağlıyor. otizm diye endişe duyuyoruz. ne yapalım.

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Akgün Ölmez Türker
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

18 aylıkken en az 3 ortalama 10 sözcüğünün olması beklenir. muayene etmeden yorum yapmak zor ama sadece sizin saydığınız belirtilerle otizm tanısı konmaz. çok televizyon telefon bakıyorsa hayatından tamamen çıkarın. bol bol yüzüne bakarak konuşun. gelişme kaydedemezeniz hekime başvurun

13 Mart 2020 17:17
DA
Soru Sahibi

teşekür ederim hocam

18 Mart 2020 10:38
Doç. Dr. Akgün Ölmez Türker
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

sağlıklı günler dilerim.

20 Mart 2020 14:28