24 Eylül 2014 13:43

okula başlama

Merhaba Eyüp bey ,benim bu sene ilkokula başlayan 2008 dogumlu bir oğlum ve birde 2010 dogumlu bir oğlum daha var.Okula başlayan çocuğum daha önce kreş ve anaokulu eğitimide aldı. Benim sorunum büyük oğlum,öğretmeni çocuğumun dersde çok fazla konuştuğunu söylüyor.ona kızdığını ceza verdiğini ve konuştukça daha kızacağınıda söyledi.Nasıl yardımcı olabilirim çocuğuma ve öğretmenimize acaba. Bir diğer sorunumuzda ödev yapmayı asla istemiyoruz ödevin başına geiçince hemen bir bahane bulup otur ağlıyor yapmıycam diye sürekli ödevin sonunda ödül beklentisi var.Bunu yaparsam bunu isterim gibi.Bu sorunlarla nasıl baş edebilirz lütfen yardımcı olursanız sevinirim tşklr.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Psk. Dan. Eyüp Sarı
Psikoloji , Aile Danışmanı (Psikolog)

Arkadaşları ile ne konuşuyor,konuşmak istediği zaman arkadaşlarından ne tepki alıyor,hangi derslerde konuşma ihtiyacı hissediyor. Bunları kendisini yargılayıp,eleştirmeden anlamaya çalışarak ilk önce çocuğu daha sonra da öğretmenimiz ile konuşun. Şu an sonuç üzerinden gidiyoruz. Çocuğun konuşma iten sebepler neler onları öğrenmeliyiz.Dersten sıkılabilir,öğretmen ile zıtlaşması olabilir,arkadaşı ile konuşmaya birbirlerini itiyor olabilirler lakin piyango ufaklığa çıkıyordur vs gibi sebepler onun için ufaklığı ve öğretmeni anlamaya çalışarak dinlemek önemli.Ve öğretmenine bu konuda onunla işbirliği yapacağınızı,tavsiyelerine uyacağınızı belirtin,tutarlı davranmak istiyorum sizinle birlikte hocam diye belirtin ki öğretmenimizin direncini de kırmış olalım. Ödev yapmak çocuklar için sıkıcı bir eylemdir ve yapma zorunluluğu olan da bir şeydir. Tavsiyem,günlük planlar yaparak bu planın şekillenmesinde kendisinin fikirlerini de alarak bir saat belirlemeniz ve her gün o saatte ödev,diğer saatler içinde yine planlama yaparak oyun ve yemek saati gibi belirleyerek,evinizin bir köşesine asın (pano olursa daha güzel olur.) buna sizde uyun.Çocuk o saatin ödev saati olduğunu bilsin. Ayrıca zannedersem somut ödüllere biraz alıştırılmış,siz veya ailenin diğer üyeleri tarafından da zorlandığınız durumlarda ödülle durumu çözdüğünüz zamanlar da olmuş sanırım.Böylelikle de alışkanlık olmuş. Ödül mekanizmasını biraz değiştirerek uygulayalım farklı zamanlarda,taktir ederek,onaylayarak bol bol , bazı zamanlar sevdiği şeyleri yapmasını izin vermeyerek örneğin bir çizgi film vardır devamlı izlediği eğer ödev yapmazsa onu izleyemeyecektir gibi araştırın ve farklı ödüllendirmeler deneyin. Ara sıra da maddi ödüllendirmeler yaparsınız. Bu tavsiyelerimi zaman zaman yapmış olabilirsiniz lakin istikrarlı olarak yaparsanız sonuç alacağınızı bilmenizi isterim.Saygılar..

25 Eylül 2014 12:04