MH
Soru Sahibi
22 Haziran 2021 13:45

Nonspesifik

Sayın hocam merhabalar.Benim sorum penisimde sünnet derisi kısmından bi kabartı aldırmıştım biyopsi sonucum tam olarak şu hocam:PAS-AB BOYASIYLA ÖZELLİK GÖRÜLMEDİ. Mevcut biopside epidermiste keratinositlerde genital verrü yönünden düşündürecek koilositik hücrelere veya viral sitopatik etkiye rastlanmamıştır bulgular nonspesifik reaktif değişiklikler olarak yorumlanmıştır.doktorum bana sende hpv yok başka bir teste gerekte yok demişti fakat obsesif yapımdan kaynaklı aynı örneğin parafin kesitinden hpv dna testi yaptırdım kanserojen olan ve olmayan tiplerin hepsini kapsıyordu oda negatif geldi.Hocam öğrenmek istediğim şu nonspesifik reaktif değişikliğin sebebi hpv olabilir mi yani hpv nonspesifik reaktif değişiklik yapabilir mi ? ve parafin kesitten yapılan hpv dna testi güvenilir midir ?teşekkürler hocam

4 cevap
Cevaplar (4)

Histopatolojide nonspesifik bulgu demek düşünülen, beklenen, ön görülen ve spesifik hücre yada gurupların olmadığı anlamına gelir. Çok ayrıntıya takılmayın Koilositik hücre yok, üstüne de HPV DNA negatif ise negatiftir.

22 Haziran 2021 15:18
MH
Soru Sahibi

Cevabınız için teşekkür ederim hocam.Bu sitede okuduğum bazı sorularda kadınlarda hpv var fakat koilositik değişiklik olmuyor smear sonuçlarında bende bu yüzden size bu soruyu sordum hpv nonspesifik bir değişiklik yapar mı

23 Haziran 2021 16:09

Deri biyopsisi sonrası HPV lehine durum koilositozdur. Ancak biyopsi duyarlılığı az olan bir testtir. Herhangi bir durumda da nonspesifik bulgu olabilir. Burada önemli olan HPV DNA testinizin negatif olmasıdır.

23 Haziran 2021 16:22
MH
Soru Sahibi

Hocam verdiğiniz hızlı cevaplar için teşekkür ederim gerçekten açıklayıcı anlatıyorsunuz.Size 1. Sorum:Deri biyopsisinde koilosit görülmeden sonucun hpv olma ihtimali varmıdır.2.Sorumda:Bir hanımefendi smear sonucunu şöyle belirtmiş.6 ay önce siğillerini yaktırmış 6 ay sonrada smear yaptırdığında sonucunda koilositik değişiklik görülmemiştir diyordu bunun sebebi smear ile deri biyopsisinin farkımıdır sayın hocam ?

24 Haziran 2021 00:17

Koilosit görülmediğinde %100 negatif olacak demek değildir. Şüpheli vakalarda smear tekrar edilebilir. Tabi ki bu bayanlar için önemlidir çünkü rahim ağzı kanseri önemli bir hastalıktır. Gerekirse şüpheli bölgelerden küretaj da alınır. Erkekler için siğil lezyonlarının olması ve bulaştırıcılık önemlidir

24 Haziran 2021 11:48
MH
Soru Sahibi

Hocam son olarak bendeki nonspesifik reaktif değişikliğin hpv kaynaklı olma ihtimali varmıdır

25 Haziran 2021 00:10

Bu kadar yorumum ile halen sorunuz bu mudur??? Şaka olmalı ...

25 Haziran 2021 01:21