gy
Soru Sahibi
4 Kasım 2017 20:53

nonkalsifiye nodul

Hocam benim tomografiminde sagalt superior anterior komsulugunda 2mmli nonkalsifeye nodul izlendi bide hocam cok sirtlarim agriyor dorsa vertablarda osteodejeneratif osteofitik degisiklikler izlenmistir bunlar sirt agrisi yaparmi

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Hasan Ersöz
Göğüs Cerrahisi

Merhaba. 2 mm 'lik bir nodülün sırt ağrısı yapacağını söylemek çok güç. Ağrının sebebi büyük olasılıkla bahsettiğiniz osteofitler olabilir. Literatürde fleischner society önerilerine göre 4 mm'in altındaki nodüller eğer tütün ürünü (sigara vb.) kullanımı öyküsü de yok ise takip gerektirmez şeklinde belirtilmiştir. Ancak sizin durumunuzun burada bahsedilen durum ile örtüşüp örtüşmediğinin değerlendirilmesi için nodülün BT görüntüsü başta olmak üzere sizi de birebir görüp hikayenizi almam gerekir. Bu sebeple yine de bir göğüs hastalıkları ya da cerrahisi uzmanına danışmanızı tavsiye ederim.

4 Kasım 2017 21:21