kh
Soru Sahibi
1 Eylül 2015 00:57

nakil sonrası idrar yolu enfeksiyonu

Hocam merhaba ben 26 yaşındayım. 1yaşındayken böbreğim VUR nedeniyle alındı.öteki böbreğim hasarlı denildi, reflüm olduğundan idrarımın böbreğime geri kaçtığı söylenildi. Nörojenik mesanem olduğu da söylendi. 20 yaşına kadar aralıklarla sistoskopi oldum takip edildim. 22yaşında diyalize girdim.1sene diyaliz yaptım daha sonra kuzenimden nakil oldum. Nakil olalı 3sene oldu. Nakilden kısa bir süre sonra idrar yolları enfeksiyonu geçirmeye başladım ateşlendim hastaneye sık sık yatmaya başladım. Bu süreçte diğer çalışmayan böbreğimi doktorlar almaya karar verdi ve onuda aldı. Bir süre enfeksiyon geçirmedim fakat daha sonra tekrar aynı şeyler yaşanmaya başladı. Enfeksiyon geçirme sürelerim çok düzensiz. Bazı zamanlar 3ayda bir 5ayda bir olurken bazı zamanlar ayda bir enfeksiyon geçirdim ve geçiriyorum şu an yine rahatsızım. Hastanede kalma sürem 10-14günü buluyor. Doktorlarımdan bazısı idrarımın enfeksiyon yaratıcak kadar kalmadığını söyledi kimi ise sondalama yapmam gerektiğini söyledi kime inanıcağımızı şaşırdık.yakın zamanda ürodinami çekildim elimde sonuçları var sonucumda grade 1ila 2arasında idrar kaldığı söylenildi. Nakilli hastalarda bu durum genellikle oluyormuş dendi. Şu an hastanede yatıyorum çok araştırdık fakat bu konuyla ilgili özellikle ilgilenen bir doktor bulamadık hiçbir doktor tam anlamıyla çaresini bulamadı. Sizin çok iyi bir doktor olduğunuzu duyduk.Ailem Her türlü maddi imkanı göstermeye hazır yeterki şu hastalıktan kurtulayım gerekirse yurtdışına bile gidebilirim hocam sizin elinizden gelmiyorsa bile lütfen bana bir yol gösterin başka bir doktor tavsiyesi verin her türlü yere gitmeye hazırım yeterki iyileşeyim. umarım bana yardımcı olursunuz. şimdiden çok teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Murat Dayanç
Üroloji , Çocuk Ürolojisi

Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Dr. Murat Bey şu an şehir dışında. Cuma günü geldiğinde sorunuza cevap verecektir. Sevgiler

1 Eylül 2015 16:16
Prof. Dr. Murat Dayanç
Üroloji , Çocuk Ürolojisi

Öncelikle geçmiş olsun. Son çekilen ürodinami ve üroflowmetri sonuçlarınızı görmem gerekiyor. Hastanedeki tedaviniz bitince uygun olursanız sonuçlarla birlikte gelin ve yüz yüze görüşelim. Bu oldukça komplike bir durum ve mutlaka iyi değerlendirilmesi lazım. Ama merak etme bu benim özel ilgi alanıma giriyor. Canını sıkma ya da üzülme bu tedavi edilebilir bir durum. Ancak yüz yüze görüşmeliyiz. Sevgiler

4 Eylül 2015 16:02