KF
Soru Sahibi
23 Şubat 2018 21:40

Miksomatoz mitral kapak yetmezliği

Volkan Bey merhaba yaşım 28. Bunda 5 yıl önce kardiyoloji doktoruna muayene olmuştum kalp kapakçığında hafif bir çökme var demisti ve ufurum de var. Şimdi ise iki aydır hafif bi göğüs ağrım var. Bir çok kez doktora gittim. EKG cekildi herhangi bir şey yok. Ancak Eko da hafif mitral kapak yetersizliği var mitral kapak miksomatöz yapılı ve uçları kalın izlendi yazıyor. Bunun ne anlama geldiğini öğrenebilir miyim. Daha önce çökme var denmişti şimdi ise yetmezlik var yazıyor bu ilerlediği ve ilerleyecegi anlamına mı geliyor. Mitral kapak yetmezligim romaztizmal kaynaklı mıdır bunu nasıl öğrenebilirim. Çoğu doktora gittiğiimde bu konu hakkında bilgi alamıyorum. Göğüs ağrılarım başlamadan iki hafta önce de bir boğaz enfeksiyonu geçirmiştim bunun bir etkisi olabilir mı. Romatizmal kaynaklıysa nasıl bir tedavi uygulanmalıdır. Uzun bir süre antibiyotik veyahut penisilin mı yoksa sadece enfeksiyon sırasında mı antibiyotik kullanmam gerek? Cevaplarsanız memnun olurum. Teşekkürler.

2 cevap
Cevaplar (2)

Geçmiş olsun. Miksamatöz mitral kapak, mitral kapak uçları kalın, kapakta çökme vs vs çoğu zaman aslında aynı anlamda kullanılır. Büyük olasılıkla "mitral kapak prolapsusu" denen hastalığın hafif düzeyli bir şekli vardır sizde. Bu kapak yapısında, sol kapak kalbin kasılması esanasında kulakçıklara doğru hafif esner ( çöker) bu da hasta da iğne batar bıçak saplanır tarzda ağrılar olarak hissedilir. Bu yapsıal soruna bazen kapağın tam kapanamamasına bağlı kapak yetmezliği eşlik eder, yetmezliğin derecesdi çoğu zaman klinik önem arz etmeyecek miktardadır( ki sizinki de böyle gözüküyor, bunlar pek ilerlemez) , ciddi kapak yetmezliği olursa o zaman kapak ile ilgili önemli sorunlar ortaya çıkabilir. Sizin durumunuzda hastalık çok hafif ve yaşadığınız sıkıntılar büyük olasılıkla bu kapağın yararttığı sorunun sizde kaygı ve endişeyi tetiklemesiyle artıyor. Bu hastalık romatizmal değil ve enfeksiyon sırasında da antibiyotik kullanmanızı gerektirecek ek klinik bir durum yaratmaz. Tabii bu söylediklerim sizin yazdıklarınızdan çıkardıklarım, devam eden şikayetler de mutlaka Kardiyoloğa tekrar görünmek lazım.

24 Şubat 2018 12:22
KF
Soru Sahibi

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

24 Şubat 2018 18:42

Ne demek çok geçmiş olsun.

25 Şubat 2018 12:54