so
Soru Sahibi
17 Kasım 2021 10:23

Mide bağırsak sorunu

Hocam iyi çalışmalar dilerim. Temmuz ayı gibi geçirdiğim stresli bir dönem sonrası bağırsaklardımda aşırı gaz yapma sorunu başladı. Birazda kabızlık la beraber anal fissür oluştu. Gastroenteroloji doktoruna muayne olmam sonucunda kan tahlili yaptı ve rektoskopi işlemi uyguladı. Daha sonra ibs ve 2.ci derece hemoroid ile anal fissür teşhisi koydu. Hocam sıcak su oturması vb... İle anal fissür sıkıntım bitti. Ayrıca hocam kötü kokulu gaz olayımda bitti. Bu sefer hocam karnımda bazen kasıklara bazen böbreklere doğru bir yanma kramp gibi durum oluyor. Karnımdada böyle bir şey var. Dışkılamada sorun yok. Çok stres yapıyorum hocam. Kaygı bozukluğundan 3 ayda 2 kilo verdim. Bazende hocam karnımdan bağırsaklarımdan gurul gurul gürültüler geliyor. Bu ağrı Felan dediğim uykumu bölmüyor. Uykuda rahatsız etmiyor. Hocam ne yapmalıyım? Colidur kullanıyorum sadece.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

Strese bağlı IBS dediğimiz spastik kolon tanımlıyorsunuz Onur bey. İrritable barsak sendromu (İBS – eski adıyla spastik kolon) şehir insanımızda giderek daha fazla rasladığımız bir sorun. Stres + besin ekleri, besin boyaları, bitkilere katılan hormonlar, homojenize süt, yoğurt, ambalajlama sistemleri, vs. pek çok unsur bu sorunun gelişimine yol açıyor. Sorunun kronikleşmesi durumunda şişkinlik, gaz oluşumu, midede yanma, bulantı, reflü, bazen ishal bazen kabızlık atakları, hemoroidal hastalık, anal fissür, gaz kaçırma gibi bazı anal patolojiler de kaçınılmaz olarak tabloya ekleniyor. Sıklıkla da mide problemleri (gastrit, vs) bu tabloya ekleniyor. Yalnızca bazı ilaçlara dayanarak hastaların radikal olarak tedavi edilmeleri mümkün değil. Bu arada, altta yatan ve problemi provoke edebilecek olası ek patolojileri de ayıklamamız gerekiyor. Sorun derinleştikçe tedavi süresi uzuyor ve zorlaşıyor. Bu konuda uzman bir gastroenterolog ile irtibat kurmanız gerekecek. Sevgiler... Prof. Dr. Sezai Leventoğlu

29 Aralık 2021 07:46