AM
Soru Sahibi
18 Temmuz 2021 07:56

Makatta Kanama

Sayın hocam Merhaba! Ben Mehmet, 50 yaşındayım. 8 ay öncesinde makat çatlağı ameliyatı oldum.. Ameliyat olduğum günden, bugüne kadar, dışkılama sırasında ara sıra kanamam oluyor, özellikle yürüyüş yapınca ve çok fazla ayakta kaldığım zamanlarda kanama şikayetlerim daha da artıyor. Kanama olmadan önce kalçalarım ağrıyor, kanama olduktan sonra kalçalarımdaki agrılarım geçiyor.. Yani kalçalarım ağrıyınca kanama olacağını hissediyorum. Sanki kan, kalçamın bir bölümünde birikiyor ve sonrasında dışkı ile atılıyor hissiyatı veriyor. Kanama normal kan yani kırmızı şeklinde, intihaplı değil hocam.. Ameliyatı yapan doktora kontrol için gittiğimde bu durumdan bahsettim. Doktorumun söylediği cevap ise, kanama sebebinin ameliyattan kaynaklı bir durum olmadığı, iç kısımda 2 tane hemoroid memesinin olduğu ve kanamanın bundan kaynaklandığını söylüyor. Bu cevaplar beni tatmin etmiyor hocam. Hocam size sormak istiyorum, yaşadığım bu durumun sebebi nedir, kanamanın sebebi geçirdiğim ameliyattan kaynaklımıdır veya doktorumun dediği gibi kanamanın sebebi iç hemoroid memeleri olabilirmi, iç hemoroid memeleri kanamaya sebep olurmu ve iç hemeroid memelerinden kurtulmam için ne yapabilirim.. Benim bu durumda ne yapmam gerekiyor.. Beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Alp Yıldız
Genel Cerrahi , Proktoloji

Merhabalar..Makat çatlağı yani fissür nedeniyle zor dışkılama ve kanama şikayeti normal karşılanır.Ancak ameliyat sonrası ilk aydan sonra pek rastlamayız başka bir proktolojik rahatsızlık yoksa..Tabiki çatlağı olan bir kişinin hemoroidal hastalığı yoktur da diyemeyiz,aynı seansta müdahale edilme şansı pas geçilse bile kanama şikayeti oluşturacak bir hemoroid pakesinin de kanama yaratabileceği doğrudur..ama yine de proktolojik muayenenizin tam yapılarak kanamaya sebebiyet veren rahatsızlık çözüme kavuşturulur.. İç hemoroidler ağrısız kanama yapar ve ameliyatsız band ligasyon gibi ofis prosedürleri ile bile tedavisi kolaylıkla yapılır. O yüzden tavsiyem ilk önce bir proktolojik muayene ve sonrasında tanıya yönelik tedavi olacaktır.Eğer proktolojik muayenede herhangi bir hastalık tespit edilmezse kanama şikayeti olan 50 yaş üstü bireylerde kolonoskopiyi de akılda tutmak gerekir..Geçmiş olsun..

18 Temmuz 2021 23:24