UD
Soru Sahibi
21 Mart 2019 22:25

Makat sarkması

Merhaba hocam yaşım 29 erkeğim bende birinci derece denilen iç hemoroide bağlı mukozal prolapsus var. Bunun için ameliyatsız lazerle tedavi mümkün mü ve de ne kadar sağlıklı hastanelerde çalışan cerrahlar hep longo yöntemini öneriyor ama özel kliniklerde lazerle yaparım diyen de var. Istanbul'da iki yer buldum lazerle. Yanlış seçim yapmaktan ve kötü sonuçlar doğurmasından korkuyorum lütfen yardımcı olun.

1 cevap
Cevaplar (1)

Bu teşhis sadece muayene ile konuldu ise zaten eksiktir. Defekografi (İlaçlı dışkılama filmi) ile konduysa mukozal prolapsus un tek başına olmadığı aşikardır. O yüzden sadece mukozal prolapsus a yönelik her türlü tedavi yetersiz olacaktır. Dışkılama güçlüğü temelinde belirginleşen mukozal prolapsus da tedavinin amacı dışkılamayı kolaylaştırmak olmalıdır. Aksi takdirde kabız olmamaya (ıkınmamaya) çalışın) kabız olursanız (ıkınırsanız) tekrarlar denilen hastalardan olunur.

21 Mart 2019 22:59