YR
Soru Sahibi
12 Şubat 2016 17:28

Makat kenari şişlik

makatımın kenarında şişlik var mr çektirdim ve rapor çıktı rapor şöyle: Aksiyel planda T1,T2 yağ baskılı T2 koronal planda yağ baskılı T2 sagital planda T2 IVKM sonrası aksiyel ve koronal planda T1A sekanslar elde olunmuştur Sırt üstü yatar pozisyonda anal verge düzeyinde saat 6 hizasında anal kanal posteriorunda 21x13 mm boyutlarında ölçülen IVKM sonrası kontrast tutulumu gösteren alan mevcuttur. T1A sekanslarda minimal hipointens,T2A sekanslarda hiperintens özelliktedir. Öncelikle inflamasyon alanına ait olabileceği düşünülmüştür. Anal kanal duvarına yakın komşuluk göstermektedir. Ancak anal kanal ile ilişkili değildir. Tetkik fistül protokolünde çekilmemiştir. Tanımlanan alan benign görünümünde olup inflamasyon dokusunu düşündürmüştür. Endikasyonu var ise fistül MRG de önerilir. Tetkide bağlı ince ve kalın bağırsak segmentleri MRG olarak normaldir. Distal abdominal aorta iliak arter ve venler patent ve normal kalibrasyonlardır. Distal paraortik, parakaval alanlarda,bilateral parailiak lojlarda patolojik boyutta lenf nodu izlenmedi. İntraabdominal serbest sıvı,loküle sıvı saptanmadı. mesane normaldir. bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür edrim sy hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

Perianal apse tanımlıyorsunuz Recep bey. Perianal abse/fistüller kronik ve sıkıntılı bir hastalık grubu. Fistül geliştiğinde kendiliğinden ya da konservatif yöntemlerle iyileşmesi mümkün değil ve mutlaka cerrahi tedavi gerektiriyor. Ancak, cerrahinin çok deneyimli ekipler tarafından uygulanması gerekiyor. Aksi takdirde nüksler ve daha da önemlisi anal kasların zarar görmesi ile zaman içinde anal inkontinens (gaz-gaita tutamama) komplikasyonu gelişebilir. Her nükste cerrahi daha da zorlaşıyor ve daha riskli hale geliyor. Bizim bu komplike vakalar çerçevesinde geliştirdiğimiz bazı cerrahi yaklaşımlar uluslar arası literatürde de en gelişmiş yöntem olarak tanınıyor. Bazı özet bilgilere internet sayfamızda ilgili alt başlıkta (perianal abse-fistül) ulaşabilirsiniz. Öncelikle değerlendirilmeniz ve doğru stratejinin belirlenmesi önemli. Sorun uzadıkça kronikleşiyor ve bazı daha basit tedavi şanslarımızı yitiriyoruz. Bana ulaşma şansınız varsa sizi değerlendireyim, yoksa yaşadığınız şehirde proktoloji konusunda uzman bir hekim bulmaya çalışın. Doğru tedavi stratejisi ile sorun süratle çözülecektir. Bu arada, zeytinyağı, çiğ sebze-meyve, kuruyemiş ağırlıklı beslenin ve baharat, acı, turşudan uzak durun. Dışkılama sonrası (sabun kullanmadan) bol sıcak suyla temizlenin. Sevgiler... Doç. Dr. Sezai Leventoğlu www.sezaileventoglu.com sezaileventoglu@hotmail.com twitter.com/Dr. Sezai Leventoglu https://www.facebook.com/dr.sezai.leventoglu/ *** *** ** *** *** ** (Asistan Gül hanım mobil tel) *** *** ** (kişisel cep)

12 Şubat 2016 18:09