YL
Soru Sahibi
4 Ağustos 2021 00:11

Lenf nodları ve mide kalınlaşması

Merhabalar 31 yaş ilaçlı mr sonuçlarım bu şekilde çıktı. Endoskopi için randevu aldım ancak belirtiler neye işaret lenf kanseri mi ? Bulgular : Peripankreatik alanda ve çölyak bölgede en büyüğü 30x36 mm boyutlarında lenf nodları izlenmektedir. Mide küçük kurvatur düzeyinde şüpheli cidar kalınlaşma dikkati çekmektedir (endoskopik inceleme önerilir). Batın içi yaygın serbest sıvı izlenmektedir. Karaciğerin boyutu, konturu ve parenkim intensitesi normaldir. Parankimal solid - kistik lezyon saptanmamıştır. Portal ve hepatik venler patent ve normal çaptadır. Safra kesesinin boyutu ve duvar kalınlığı normaldir. Lümen içinde taş , yer kaplayıcı oluşum saptanmadı. İntra ve ekstrahepatik safra yolları normal genişliktedir. Dalak boyutu ve konturu normaldir. Parenkimal yer kaplayıcı lezyon saptanmamıştır. Her iki sürrenal glandın kalınlığı normaldir. Her iki böbrek lokalizasyonu, büyüklüğü ve parankim sinyal özelliği normaldir. Bilateral pelvikalisiyel sistem normal genişliktedir. Parenkimal solid-kistik lezyon saptanmamıştır. Not: Torakstan geçen kesitlede; sağ hemitoraksta 67 mm kalınlığında yaygın plevral efüzyon izlenmektedir. Sol hemitoraksta minimal plevral efüzyon dikkati çekmektedir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Özlem Er
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Leyla Hanim, MRIdaki bulgular mutlaka endoskopi ve biopsi ile sonuca ulastirilmali. Lenfoma veya farkli bir hastalik olup olmadigini o sekilde anlayabiliriz. Ayrica sividan ornek alinmasi iyi olur. Gecmis olsun

4 Ağustos 2021 06:28