of
Soru Sahibi
12 Ekim 2015 12:15

lenf bezleri

doktor bey gecenlerde size sormustum 13 yasindaki kizimin bacakla kasik arasinda 7 ay once selulite benzeyen bir sislik vardi genel cerrah doktoruna goturdum 15*5 mm boyutlu reaktif gorunumlu birkac adet lenf nodu izlenmisti diyordu 6 ay onceki ultrason sonucunda size sormustum kontrole goturun demustinuz. kizimi ikna edip goturduk sonucu soyle sol femoral bolgede inguinal katlantinin yaklasik 2-3 cm inferionunda 7*4mm ve 9,5 *3,8 boyutlu iki adet ovaid yagli hiluslari secilen (reaktif) lenf nodlari izlenmistir. diyor. genel cerrah doktoru bunda birsey yok kontrole gelmenize gerek yok bu normal demis. bu bolgede lenf nodlari bu boyutlarda normalmidir sizin fikrinizi almak istedim.korkulacak bir durum varmi. o sisligin yag tabakasi oldugunu soylemis doktorbey. birde sizden ricam ayak alti beni tehlikelimudir cocugumda var diktor alalim ilerde tehlikeli olabilir demis. ama cok kucuk ve zararsiz kizim aldirmak istemiyor tavsiyeniz nedir. kusura bakmayin sizden gelen cevaplar beni cok rahatlatiyor tesekkur ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Aydın Yağmurlu
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

Lenf nodları boyut ve ultrasonografik görüntü itibariyle çok endişe yaratacak gibi görünmüyor. O bölgedeki kıl dönmelerinden bie olabilir. Ayak tabanındaki benleri de bir dermatoloji yani cildiye uzmanına sormanız uygun olacaktır.

19 Ekim 2015 15:50