..
Soru Sahibi
11 Kasım 2021 13:39

Kızlık zari ve adet gecikmesi

Merhaba ayşegül hocam ben parmak ucu ile kizlik zarıma zarar verdim korkusu ile muayene olmaya gittim. Doktor baktı ve kolkoskopi denilen büyütücü aletle bana da gösterdi sorun yok dedi. Sonra bilgi verdi zarlarla ilgili kimisi esnek olur hiç kanamaz dedi bende benimki esnek mi dediğimde onu bilemeyiz zaten bilmeyelim de cinsel ilişkide belli olur o dedi. Efendim küçük bir yerde yaşadığım için ve doktor esnek olup olmadığını bilemeyiz dediği için pek ikna olmadım fakat tekrar gitme imkanım yok. Bende sizde fikir almak istedim. Ekranda gördüğüm yapı su şekildeydi yuvarlak bir delik vardı ve bu deliğin etrafında parçalı beyaz şeyler vardı ve onlarda dalgalı yuvarlakti. 5 ay oluyor gideli o yüzden aklımda bu kadar kaldı efendim sizce tarif ettiğin kadarıyla bir sorun var mi zarımda parmağımin ucu bozmuş olabilir mi bide esnekliği ilişkiye girmeden belli olmaz mı gerçekten Efendim 2. Sorumda ben bekar bir insanım ve hayatımda ilk defa bu ay reglim bir haftadır gecikti 10 güne yaklaşıyor ve hala olamadım bunun sebebi nedir. Acaba yanlışlıkla falan zarıma bir sey falan yaptım da ondan mi gecikti diye bile düşünmeye başladım Efendim sorularimin hepsini lütfen cevaplar misiniz sizin cevaplarınız benim için çok önemli simdediden Allah razı olsun sizden

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Alkılıç
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Merhaba vajinal bir ilişki yaşamadan kızlık zarının tamamen zarar görmesi imkansız bu nedenle endişe edeceğiniz bir durum yok. Kızlık zarının esnek olması ise tıbbi bir durum olmayıp ilişkide kanama ihtimalini asla göstermez. Tüm ilk ilişkilerde vajinal kanama ihtimali zaten %60 lar civarındadır. Yani hiç kimse için ilk ilişkide kanama olma garantisi yoktur. Adet gecikmenizin ise hormonal bir düzensizlikle ilişkisi var gibi görünüyor. Kızlık zarınızın adet düzeninizle hiç bir ilişkisi yok. Sağlıklı günler dilerim

12 Kasım 2021 15:14