ER
Soru Sahibi
8 Ocak 2016 22:39

kızımın ağzında yara

iyi akşamlar Bülent bey. 13 yaşındaki kızıma 11 ay önce diş teli takıldı. son iki aydırda dudağının iç taraflarında braketlerin takıldığı yerlerde aftlar çıktı dudağında çıkan bir yara hemen hemen 7 haftada diş teli mumuyla iyileşti. bu arada alerji dr u dental yama testi yaptı. bu test de gold sodyum sülfat a alerjısı çıktı. bu madde dişçilikte ve porselende kullanıldığını öğrendik. dr genelde nikel alerji si çıktığını gold sodyum sülfat alerjisi hiç görmediğini söyledi. bu yaraların diş telinden kaynaklandığını kesinlikle çıkarttırmamız gerektiğini söyledi ortadonti dr umuzda diş teli malzemelerinde bu maddenin kullanılmadığını söyledi. Bülent bey size sormak istediğim bu madde diş telinde ve malzemelerinde kullanılırmı sizce ne yapmalıyız lütfen bizi aydınlatabilirmisiniz saygılarımla

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Dt. Bülent Baydaş
Diş Hekimi , Ortodonti (Çene-Diş Bozuklukları)

Doktorunuzun da dediği gibi bu maddeler diş tellerinde bulumamaktadır.ancak teller dudağı irite ediyorsa bazı kaplamalar ve mumlar doktorunuz tarafından kullandırılabilir

9 Ocak 2016 00:50